Sklepní uličky Jižní Moravy

sklipek.jpg
0:00
/
0:00

Vydejme se za vínem a zpěvem. Nedávno totiž vyšel Průvodce sklepními uličkami Jižní Moravy. Ty jsou ikonou vinařské turistiky a symbolizují pro návštěvníky tradici místních vinařů. Podle odborných odhadů se ve 310 vinařských obcích nachází asi 100 lokalit, které je možné charakterizovat jako sklepní uličky.

Průvodce mapuje i jejich historii, protože mnohé sklepy pocházejí ze středověku, říká Luboš Kala z Nadace Partnerství.

"Historie viných sklepů úzce souvisí s lidovým uměním a lidovou architekturou, proto ty sklepní uličky mají v každé obci trošku jiný charakter a je to určitě vidět, když se podíváte třeba do Petrova - Plžů, kde jsou chráněné sklepy. Zajímavé jsou i sklepy na Vrbici, které mají také jednotný charakter."

Kdy se objevil první sklípek na Moravě?

"Určitě to bude souviset s tím, kdy se na jižní Moravě objevilo víno. Víme, že to bylo s příchodem Římanů, takže to bude někdy z té doby."

Vinařské sklípky jsou rozmanité. Například v Šatově na Znojemsku je malovaný sklep. Na jeho malbách pracoval místní rodák Maxmilián Apeltauer. Jednoruký umělec začal s prací v roce 1934 a skončil v roce 1968. Do hlinky přidával vodní sklo a díky tomu jsou malby velmi zachovalé. Ani zdejší rodáci netuší, kdo Malovaný sklep vyhloubil. Podle odhadů práce trvala několik desetiletí. Ne všechny jsou ale takto veliké.

"Těch typů vinařských sklepů je celá řada. Některé jsou jednoduché, můžete si představit dveře, které vedou do díry v zemi. Někde jsou kopané jenom v hlíně, někde jsou kvelbené, to znamená z cihel, jinde můžete nad sklepy najít i lisovny. Typů je celá řada."

Kolik sklepních uliček se do průvodce dostalo?

"Když jsme ten projekt začali, tak jsme napočítali asi sto sklepních lokalit na jižní Moravě a do průvodce jsme dostali ty nejvýznamnější - asi 60 z nich."

Jaký byl život ve sklepních uličkách dřív a jaký je teď?

"Sklepní uličky sloužily samozřejmě k tomu, aby se v nich víno lisovalo, uchovávalo a aby se tam pořádaly různé akce a koštování se sousedy. Myslím, že to přežilo dodnes a to právě může lidi na jižní Moravě zaujmout. U každé sklepní uličky je nějaký typ na vinaře, takže by jste tam měli najít nejenom historii, ale i současnost. To znamená popovídat si s vinařem, popít s ním víno. Vinaři na jižní Moravě bývají otevření a upřímní, takže je určitě o čem povídat."

Jak dodal Luboš Kala, třísetstránkový Průvodce sklepními uličkami Jižní Moravy nabízí i autentické zážitky,zápisy z kronik, básničky o víně i jedinečné fotografie vinařských sklípků.