Chcete být zdravý a ne chorý? Vydejte se do Nechor.

Ilustrační foto: Český rozhlas - Radio Praha

K jižní Moravě patří vinné sklípky. Vydáme se do Pavlova a pak do Nechor, kde vinné sklepy tvoří dokonce malou vesničku.

Ilustrační foto: Český rozhlas - Radio Praha
Kdy se v Pavlově začala pěstovat vinná réva, se neví. Jisté je, že už v roce 1444 byl Pavlov největší vinařskou obcí mikulovského panství. Pěstování vína se vyplácelo, svědčí o tom výstavné barokní štíty statků i sklepů. Do jednoho jsme se vydali s Pavlem Hřebačkou. I když v jeho rodině vinařská tradice byla, on se k vínu dostal paradoxně přes počítače.

"Co dům, to vinohrad a sklep. Když jsem byl malý a musel běhat po vinohradu, tak mě to za srdce nechytilo. Pak jsem se od toho odloučil a opět se k tomu v profesní kariéře dostal."

Jaké máte nejstarší archivní víno?

"Nejstarší víno, které máme, nepochází z našich vinic, ale je z roku 1925. Kdyby si ho někdo chtěl koupit, tak by stálo kolem 150 tisíc korun. Má certifikaci, má dekret, je z Rakouska."

Vím, že jste schopni prodat víno podle ročníku narození. Jaký je zájem o tento produkt?

"Pomalu se rozjíždí. Od roku narození je odvozená i cena. Ty mladší ročníky mají výhodu, že cena není tak vysoká. Je to vhodný dárek, který při dalším skladování můžete nechat dál zrát. Tato vína mají také certifikát, který osvědčuje pravost láhve. Jsou to vína řádově za tisíce korun."

Máte nějaké oblíbené víno? Co si otevřete třeba v sobotu večer?

"Záleží to na ročním období a na náladě. Není to tak, že by vinař pil celou dobu jen jedno víno a byl vyhraněný na jednu odrůdu. Když je zima, tak si rád otevřu červené víno, když je léto, tak miluju růžovku u nás na terase. Mám rád svěží vínečka. Preferuji suchá vína, ale nepohrdnu ani sladším."

Setkávají se vinaři v Pavlově a předávají si zkušenosti?

"Myslím, že vinaři v Pavlově spolu vycházejí nadstandardně dobře. Není tu rivalita a snaží se tu vinařství pozvednout pro všechny."

Tady v Pavlově je sklep v přízemí domu a nahoře se bydlí. Je to obvyklé?

"Historicky to tak nebylo. Sklepy jsou tu vybudované od roku 1600. Když se díváte na historické dokumenty, třeba na sklepní uličku Na cimbuří, tak tady ty vinařské přístavby byly budovány až v roce 1900, některé až 1930 nebo 1950. Je to novodobá architektura, která na to navázala."

Pavel Hřebačka má ve sklepě i výstavu o vinařství. Je tu vše, co se k vínu používalo, například putýnky, do kterých se víno sbíralo, soukolí mlýnku, lisy, zařízení na filtrování i lahvování.

"Nejvzácnější věc, co tu máme, je z roku 1905 a je to přístroj na měření alkoholu ve víně. Je v kufříku, protože to měli rakouští nákupčí vína, kteří nakupovali víno pro císařský dvůr pro Franze Josefa. U sedláků měřili alkohol ve víně. Nakalibrovali vodou a odpařováním se zjišťoval objem alkoholu. Je to vzácná věc, dneska téměř nesehnatelná."

Místostarosta Karel Polách (vlevo), foto: Zdeňka Kuchyňová / Český rozhlas - Radio Praha
Další zajímavou sklepní uličku najdete nedaleko Prušánek. Jsou to Nechory a je to vlastně vesnička vinných sklepů. Název Nechory se dá vysvětlit dvěma pověstmi. Podle první prý vznešení pánové tak popíjeli, až jeden z nich zůstal ležet. Lidé se ptali "Je chorý?" "Ne chorý - opitý", odpověděli druzí. Druhá pověst tvrdí, že kdo často navštěvuje prušánecké sklepy, je zdravý a ne chorý. A protože jsme chtěli být taky zdraví, vydali jsme se do jednoho ze sklepů s místostarostou Karlem Poláchem. Ten si pochvaloval především polohu Nechorských sklípků.

"Naši předkové to vybudovali proto, že jsou tady vinohrady, tak aby nemuseli do dědiny vozit hrozny ke zpracování. Je tu i praktická stránka, což oceňujeme jako muži. Do dědiny je to 2,5 až 4 kilometry a po tom koštování, než dojdete domů, tak se vám podaří i odemknout."

Nechory jsou ojedinělou lokalitou, kde nikdo nebydlí a všechna stavení slouží pouze k výrobě vína a pěstování révy vinné. Dříve prý sklepy stály hned u vesnice, při cestě do Čejkovic, kde stál nejbližší kostel. Velká většina, zejména mužů, však na bohoslužbu nedorazila. A tak nechali tehdejší majitelé panství sklepy zbourat a vystavět v Nechorách. V jednom ze sklepů je i výstava, na níž je první dochovaný katalog z koštu vína. Je z roku 1941.

Pavlov, foto: Zdeňka Kuchyňová / Český rozhlas - Radio Praha
"Vinaři tenkrát v katalogu uváděli, kolik mají vína a za kolik ho prodají. Sem se sjížděli hospodští a hoteliéři. Okoštovali víno a nakupovali ho. My jako zahrádkáři jsme začali dělat opravdové místní degustace. Bylo tady kolem pěti set vinařů, tak jsme měli kolem 1500 vzorků. Děláme to skoro každý rok. Jsme také organizátoři výběru do Salonu vín."

Vinné sklepy v Nechorách se začaly stavět na konci 18.století, nejprve podél vinohradnické cesty. Dnes jich tu stojí na 500.

"Nechory jsou i střediskem folklorní kultury, která se týká vinařství. Hlavní dva svátky jsou zarážení hory a vinobraní."

Zarážení hory je stará vinařská slavnost, která se tradičně koná první sobotu v září při západu slunce v Nechorách. Muži přinášejí oloupaný kmen, na v jehož vrcholu je upevněna kytice a po jedné láhvi s bílým a červeným vínem a také bílým a modrým hroznem. Zasadí kmen do jámy a upevní ho 12 kůly, které symbolizují měsíce roku a také 12 apoštolů. Starosta pak při zapáleném ohni vyzve přítomné k minutě ticha za vinaře, kteří během roku zemřeli. Součástí slavnosti je čtení vinařských artikulí. Ty zakazují vstup až do vinobraní. A když slavnost skončí, kam jinam vinaři odejdou se svými hosty než do sklepů.

10
48.841446680000
16.986622810000
default
48.841446680000
16.986622810000
48.874510100000
16.671967510000