Sklepní uličky vyprávějí

Loucký klášter, Znojmo, foto: Wikimedia CC-BY-SA-2.5
0:00
/
0:00

Na svátek svatého Martina 11. listopadu se v Česku otevřely první lahve Svatomartinského vína. Ve vinařské oblasti na jižní Moravě ještě před tímto datem připravili pro návštěvníky ojediněnou výstavu s názvem Sklepní uličky vyprávějí. A to i s ochutnávkou vína ve sklepích v Novém Šaldorfu, v Pavlově, Bořeticích a Prušánkách. Brána putování za vínem a jeho příběhy však začíná ve Znojmě v Louckém klášteře. Právě tady má výstava návštěvníky nalákat k cestě po sklepních uličkách. Nás ve Znojmě přivítal průvodce Josef Kutý. A jak jinak než přípitkem a chválou vína.

Josef Kutý,  foto: Zdeňka Kuchyňová
"Nádherná vůně, divoké růže. Kdyby jste přijeli trošičku dřív, tak byste viděli, že máme za naučnou vinicí vysázené růže a právě ty růže voní jako ten Tramín červený, ale v dochuti už je to trošičku jako jižní ovoce."

Pak se Josef Kutý rozpovídal o Louckém klášteře, který je významnou znojemskou památkou. Mohutný klášter byl založen už roku 1190.

"Bylo to znojemským knížetem Konrádem Ottou, který byl údajně přinucen i svojí matkou, aby udělal nějaký dobrý skutek. Tak položil základ právě tomuto klášteru. Klášter patřil řádu premonstrátů a ti se tady snažili vytvořit prstenec budov. Mělo se to podobat chrámu krále Šalamouna. Ale vybudovali jen tři osminy, protože pak v roce 1784 byl Josefem II. a jeho patentem tento klášter zrušen a dál už se ve výstavbě nepokračovalo. Před zrušením kláštera se tu nalézala opravdová cennost a tou byla knihovna, která je dnes na Strahově."

Strahovský opat, který knihovnu z Louky koupil, tu údajně působil jako novic.

Loucký klášter,  Znojmo,  foto: Wikimedia CC-BY-SA-2.5
"Tyto regály nakoupil, údajně v hodnotě palivového dříví, a na šedesáti vozech se regály převezly do Prahy. Uvádí se, že to byly jen regály. Cennější knihy premonstráti zachránili. Ty ostatní se rozprodaly kupcům do obchodů na kornouty a podobně."

Klášter se jmenoval vždycky Louka?

"Ano, protože tento klášter vznikl na louce, proto Loucký klášter. Jak jsme si dávali ten první přípitek, tak toto víno je věnované klášteru. Volný překlad jeho názvu je 'hora louka', takže i tam se vzpomíná na tu louku."

Klášter je obrovský. Dal si někdo tu práci a spočítal, kolik má místností?

"Třeba Jaroměřický zámek, který je nádherný, má 365 oken. Kolik těch oken je tady, to jsme bohužel ještě nespočítali. Rekonstrukce města Znojma začala tady v jízdárně, která je přiléhající budovou k Louckému klášteru. Zatím se zasklívají špatná okna. Postupně by se to mělo do 10 až 15 let celé opravit."

Tomáš Hájek,  foto: Zdeňka Kuchyňová
Zajímavou historii měl klášter i za první a druhé světové války, kdy tato obrovská budova sloužila jako lazaret. Jinak tu od roku 1851 až do doby nedávné, roku 1992 sídlila armáda. Od roku 1993 je tu v dlouhodobém pronájmu Znovín Znojmo. Využívána je však pouze 1/25 obrovského objektu. Na návštěvníky tu čeká obrazová galerie, románská krypta, bednářské a vinařské muzeum a další zajímavosti, třeba informace o provozu historicko-vinařského vláčku. A samozřejmě ochutnávka vín. Víte, co si dát třeba k vánočnímu kaprovi?

"Vánoční kapr a ryby to je příležitost pro Sauvignony a Rulandské bílé. Co se týče cukroví, tam už je trochu toho zbytkového cukru, tam byste mohli mít třeba Pálavu, Tramín červený nebo mešní Veltlín."

Při naší návštěvě ještě Svatomartinské víno zrálo ze sklepích. Mimochodem, světec, s jehož jménem je spojeno, se narodil roku 316 v panonské Sabarii, což je dnes Maďarsko. Nejdřív směřoval k vojenské kariéře, pak se dal pokřtít a rozhodl se žít v ústraní. Stal se knězem, zakládal kláštery a své žáky učil křesťanství. Proč se však při svatomartinských slavnostech podává pečená husa? Jak uvedl průvodce Josef Kutý, na to odpovídá jedna z legend.

"Když sv. Martina přišli požádat, aby se stal biskupem, tak utekl do husince a ty husy ho prozradily. Právě proto se na sv. Martina dává husa."

Foto: Zdeňka Kuchyňová
Ale pojďme navštívit první ze sklepních uliček v Novém Šaldorfu, který leží jen kousek od Znojma. Zdejší sklepy zaujaly i tvůrce výstavy o sklepních uličkách, uvedla Monika Hlávková.

"V Šaldorfu nás čekalo překvapení. Když jsem tam byli v lednu, tak jsme lezli s baterkami, ani jsme pořádně nevěděli, co nás tam čeká. A když se to podařilo díky té výstavě a projektu nasvítit, tak jsme žasli, co tam všechno je, protože tam jsou ty chodby dlouhé, takže si myslím, že se máte po obědě na co těšit."

A opravdu bylo co objevovat. Zdejší sklepy jsou totiž vyhloubeny v pískovci a mají sto metrů. Ve dveřích nás vítá Tomáš Hájek.

"Tato lokalita se jmenuje Modré sklepy. Odsud se dovážel do Vídně písek na štuky. Když se ten písek vynese ven, tak má lehce namodralý nádech, tak proto se tomu říká modré sklepy. Jsou to vlastně pískovcové sklepy a Znojemsko se tím vyznačuje."

Když tady zavadíte rukou o stěnu, tak se drobně sype písek. Téhle zvláštnosti místní využili a každoročně se tu soutěží v kopání sklepa. Je to ale pořádná dřina.

Foto: Zdeňka Kuchyňová
"Začátkem ledna tu probíhá recesistická soutěž kopání písku pro Vídeň. Písek se nosí v putnách nahoru, tam je váha, a kdo ho vynese nejvíc, ten vyhrál."

Loni tu vykopali malý výklenek. Navíc stěny sklepů v minulosti lákaly laické malíře k zobrazení obrázků z historie i ze života. Protože se výstava jmenuje Vinařské uličky vyprávějí, vypráví i ta v Novém Šaldorfu. Například o obnovení vinařského zvyku hroznové kozy. Ta je známá na česko-rakouském příhraničí a měla chránit víno, vinohrady a vinaře. Ozdobená maska nebo socha kozla byla součástí zarážení hory a byla předávána představitelům obce. Po válce upadla tahle tradice v zapomnění a o její obnovu se v roce 2000 zasloužil Spolek přátel hroznové kozy ze Znojma.

I příště se vydáme do sklepních uliček, kde se řádky vinic spouští přímo ke sklepům a kde můžete ochutnat lahodné víno. Sklepních uliček na Moravě najdete zhruba sto. Některé vytvářejí celé sklepní osady se stovkami staveb a lákají tisíce návštěvníků. A to je třeba Kraví Hora.

10
48.806750200000
16.638368300000
default
48.806750200000
16.638368300000
48.855796800000
16.048830000000