Skvělá premiéra českých fotbalistů na šampionátu v Německu

Česká republika zvítězila nad USA 3:0, foto: ČTK

Na fotbalovém MS v Německu zvládla česká reprezentace vstup na výbornou. Gólem Jana Kollera a dvěma přesnými trefami Tomáše Rosického rozstřílela USA 3:0. Kaňkou zápasu je však svalové zranění autora premiérové branky.

Jan Koller dává gól, foto: ČTK
Češi měli famózní úvod, když Koller zamířil přesně hlavou už v 5.min utkání. To hráče uklidnilo a mohli si dovolit vyčkávat, co předvede soupeř, jak potvrzuje i asistent u první branky Zdeněk Grygera.

"Tím, že jsme vedli, tak jsme mohli trochu zalézt. Chtěli jsme hrát zezadu a spoléhat na brejky a myslím, že se nám to vyplatilo. Američani pak nevěděli, co mají hrát a do zahuštěné obrany se jim moc nedařilo."

Výborně především fungovala spolupráce Rosického s Nedvědem. Pochvaloval si jí samotný Rosický, který byl vyhlášen nejlepším mužem zápasu.

Tomáš Rosický, foto: ČTK

"S Pavlem hraju velice rád, dobře se doplňujeme, což bylo dnes zase vidět. Nechodili jsme tam oba, vždy vylezl jeden a druhý počkal, takže to bylo dobrý."

Rosický, který strávil většinu svého fotbalového života v bundeslize, prolomil prokletí arény v Gelsenkirchenu.

"Za pět a půl roku co jsem v Dortmundu, tak jsme tady vyhráli pouze jednou. Hovořili jsme o tom s Honzou Kollerem. I ostatní kluci z bundesligy tady většinou dostali pěknou rychtu. Samozřejmě toto bylo něco úplně jiného, mně se tady na druhou stranu hrálo vždycky dobře."

Česká republika zvítězila nad USA 3:0, foto: ČTK
Vítězství si pochopitelně vychutnával i reprezentační trenér Karel Brückner, ovšem i jemu částečně pokazilo radost Kollerovo zranění.

"To mně šíleně kalí radost, protože vím, jak Jenda Koller bojoval o svůj život tady na MS, jak pro to udělal maximum, jak se za tři týdny dostal do topformy a teď takové vážné zranění. To je neštěstí a já si ten zápas nevychutnám tak, jak bych asi měl."

Na druhou stranu vysekl celému mužstvu velkou poklonu.

"Čeští hráči prostě umí hrát. Nejde o žádnou taktickou disciplínu, prostě je tam kreativita, obrovská invence, disciplína, pracovitost - prostě předvedli, že český fotbal je někde. Já bych jim vysekl velkou poklonu a poděkoval tímto hráčům."

Postup ze skupiny mohou Češi potvrdit už v sobotu výhrou nad Ghanou.

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio