Čeští fotbalisté si po výhře ve Finsku uchovali naději na MS 2006 v Německu

Čeští reprezentanti Tomáš Ujfaluši (vlevo) a David Rozehnal se radují z vítězství nad Finskem, foto: ČTK

Český fotbalový tým zvládl utkání pravdy kvalifikace mistrovství světa 2006. Na olympijském stadionu v Helsinkách porazil domácí celek Finska jednoznačně 3:0. V první kvalifikační skupině o světový šampionát v Německu tak obsadil druhou příčku a může se těšit na páteční barážové losování v Curychu, které mu určí soupeře do rozhodujícího dvojutkání.

Čeští reprezentanti Tomáš Ujfaluši  (vlevo) a David Rozehnal se radují z vítězství nad Finskem,  foto: ČTK
První, ale zároveň naštěstí i poslední špatná zpráva, která potkala naše mužstvo přišla už před zápasem. Útočníku Milanu Barošovi nedovolila bolavá achilovka nastoupit v základní sestavě. Na hrotu ho nahradil dvaadvacetiletý Tomáš Jun a jak se brzy ukázalo, byl to další z brilantních tahů českého kouče Karla Brücknera. Jun totiž už v 6.min po přesné kolmici od Vladimíra Šmicera vstřelil veledůležitý úvodní gól. Další šance Poborského i Heinze skončili na rukavicích pohotového brankáře Jääskeläinena a tak už se do poločasu skóre neměnilo. Po změně stran naši rozhodli v rozpětí pouhých sedmi minut. Nejprve rozvlnil finskou síť nádherným volejem zpoza šestnáctky Tomáš Rosický a dal si tak nejlepší možný dárek ke svému jubileu. Záložník Borussie Dortmund totiž ve středečním utkání nastoupil za reprezentaci přesně popadesáté. Výhru českých borců pečetil v 58.min tvrdou ranou po zemi Marek Heinz. Domácí se zmohli pouze na hlavičku do břevna a tak už si naši vítězství s přehledem pohlídali. Někdejší reprezentační záložník a v současnosti kandidát na předsedu ČMFS Ivan Hašek vysekl svým nástupcům poklonu.

Český reprezentant Tomáš Rosický  (vpředu) oslavuje s Karlem Poborským gól,  foto: ČTK
"Rozhodlo především to, jak naše mužstvo bylo připravené. Tento zápas byl zcela v režii našeho mužstva a bylo jasně vidět, kdo je na hřišti od prvních minut pánem."

Hašek byl se svými federálními spoluhráči posledním, komu se poštěstilo ochutnat atmosféru MS. Před šestnácti lety si zahrál na mondialu v Itálii. Od té doby startovalo naše mužstvo pouze na fotbalovém Euru. Tehdejší aktér vidí jednoznačné příčiny dlouhodobé české absence na vrcholném podniku planety.

Čeští fanoušci oslavují úvodní gól proti Finsku,  foto: ČTK
"Je to i tím, že kvalifikace na mistrovství Evropy je lehčí. Postupují dvě mužstva a to síto není tak velké. Kvalifikace MS je naproti tomu daleko těžší, protože těch mužstev je tam víc a přímo na šampionát postupuje pouze první, zatímco druhý tým jde pouze do baráže."

Reprezentační trenér Brückner si tedy může na měsíc relativně oddychnout. Poté ho ovšem čeká během necelého týdne barážový dvojzápas roku. Češi budou díky postavení ve světovém žebříčku FIFA při pátečním losování nasazeni a tak se vyhnou silným soupeřům Španělsku i Turecku. Už teď je jisté, že budou začínat venku u jednoho z trojice Slovensko, Švýcarsko, Norsko. Hašek nepřikládá losu velký význam a v otázce postupu zůstává bezbřehým optimistou.

"Já si myslím, že je to úplně jedno. Z našich kluků je cítit, že všichni chtějí hrát na MS a jsou odhodláni proto udělat maximum. Na začátku si řekli, že postoupí. Je jedno jestli z prvního či druhého místa a já si nemyslím, že by bylo důležité, který soupeř bude stát proti nám. Jak se k tomu kluci postavili, tak jim věřím, že se probojují přes jakéhokoliv soupeře."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio