Slavná pěvkyně Eva Urbanová připravila vánoční koncert

Eva Urbanová

Dva velké umělecké zážitky svým příznivcům připravila v předvánočním období česká operní megastar, sopranistka Eva Urbanová. První, v podobě koncertu pro více než 2000 lidí v Kongresovém centru Praha; druhý, na novém cédéčku, které v minulých dnech slavnostně pokřtila. Informuje Evelina Himalová.

Eva Urbanová je v Česku vzácností. Většinu času působí v cizině. A proto, když se tu a tam doma objeví, je o ni veliký zájem. Navíc podpořený vynikajícími kritikami ze zahraničí. Koncert operních árií a vánočních melodií, z něhož vznikne rovněž cé-dé-čko (plánováno k vydání je napřesrok), byl dávno dopředu beznadějně vyprodán. Dobře jdou na odbyt všechny její nahrávky. Není divu, že už má ve sbírce četná ocenění hudebních vydavatelství. Poslední kompaktní disk s italskými áriemi je živý záznam jejího koncertu v rámci letošního festivalu Pražské jaro. Kmotrem při jeho prezentaci v Kongresovém centru Praha byl filmový režisér Jiří Krejčík. Ten uvedl, že byly v minulosti velké pěvkyně, které zůstanou legendami. Neměly to štěstí, aby záznam jejich hlasů byl dochován v kvalitě, hodné srovnání. Neexistovala ještě bohužel dokonalá technika, a také ne všechno, co kdy zpívaly, bylo nahráno. Přesto si troufá považovat Evu Urbanovou za jednu z největších světových pěvkyní, a je hrdý na to, že je od nás; že šíří slávu své vlasti, České republiky v zahraničí.

"Ty pěvkyně, o kterých on mluvil, Ema Destinnová a Maria Callas, jsou moje obrovské vzory. Neopovažuji se vůbec říct, jak já zpívám, jak interpretuji ty árie, které interpretovaly ony, protože italská opera, hlavně tedy italská opera, má v sobě něco, co já na ní tak miluji - obrovsky silnou emoční stránku. A můžete tam probudit ty emoce, které jsou i ve vás. A každá žena je úplně jiná, každá si představí při tom zpívání úplně něco jiného, zpívá s úplně jiným pocitem. Takže tím pádem si myslím, že je to absolutnbě nesrovnatelné. To je právě to nejkrásnější na operní tvorbě, že každý ten interpret si tam může dát trošičku ze své duše,"

uvedla v rozhovoru pro Radio Praha Eva Urbanová a k obsahu svého nového "italského" alba dodala.

"Já jsem si vlastně vybrala árie, které jsou mému srdci nejbližší, a třeba už jsem slyšela: Proč tam není Tosca? Já si myslím, že pro mne, jako pěvkyni-interpretku, je velice zajímavé tu Tosku zpívat, ale já bych si ráda zazpívala i La Wally, a ta opera (skladatele Alfreda Catalaniho - pozn. red.) se nehraje. Takže aspoň tím, že si prosadím ten svůj názor, a že třeba na úkor toho, že tam není ta překrásná árie Tosky, je tam árie La Wally, si myslím, že za to stojí, abych se pouštěla do takových méně známých árií, které jsou nepředstavitelně krásné, a ty opery se opomíjejí. Dávají se pořád vlastně jenom takové ty komerčně nejznámější, i když jsou překrásné."

Závěrem nutno dodat, že paní Urbanová, jak je jejím zvykem, i letošní Vánoce prožije doma, v kruhu svých nejbližších. Ale už začátkem ledna se vydá opět do světa, nejprve za oceán: V Torontu bude zpívat titulní úlohu v Pucciniho "Turandot", v Metropolitní opeře v New Yorku "Cizí kněžnu" z Dvořákovy "Rusalky", a na podzim tamtéž "Santuzzu" v Mascagniho "Sedláku kavalírovi". Čeká ji znovu hostování například ve Španělsku, a další a další koncertní či jevištní role. V Kanadě osobně převezme prestižní uměleckou cenu za "Kostelničku" v tamní inscenaci Janáčkovy opery "Její pastorkyňa", která jí byla udělena už letos v červnu. A aby naše informace byly úplné, na zmíněném předvánočním koncertu v Kongresovém centru Praha v sobotu 6. prosince byla poctěna "Řádem rytíře krásných umění a literatury Francouzské republiky", které jí v zastoupení své vlády předá předal francouzský velvyslanec v Praze.