Šlesvicko-holštýnský festival se letos soustředil na českou kulturu

Logo Šlesvicko-holštýnského festivalu

"Touha po Praze" - pod tímto heslem se uskuteční od 10. července do 29. srpna na 30 místech Spolkové republiky Německo tradiční Šlesvicko-holštýnský festival. Program jedné z nejprestižnějších mezinárodních hudebních přehlídek, který bývá každoročně zaměřen na kulturu některé země, se tentokrát soustředil na českou hudbu a české umělce.

Logo Šlesvicko-holštýnského festivalu
Podle slov ředitele přehlídky Rolfa Becka bude mít zhruba polovina festivalové nabídky spojitost s českou hudbou. V roce končícím čtyřkou, v němž si připomínáme významná výročí nejenom našich, ale vpravdě světových velikánů - jako Dvořáka, od jehož úmrtí letos uplynulo 100 let, či Janáčka, který se narodil před 150 lety - bude představena především jejich tvorba; uvedena však budou i díla dalších českých skladatelů.

Z velké řady umělců na festivalu vystoupí například mezzosopranistka Magdalena Kožená, pianista Ivan Moravec nebo legendární undergroundová kapela "The Plastic People of the Universe". V Dvořákově "Rusalce", která zazní 8. srpna v Lübecku, stane na jevišti vedle představitelky titulní role Michaely Kanneové Dagmar Pecková - v postavě "Čarodějnice".

Pro Českou filharmonii je velkou ctí, že bude rezidenčním orchestrem. Její tři plánované koncerty, jak řekl v rozhovoru pro Radio Praha generální ředitel tohoto tělesa Václav Riedelbauch, budou sestaveny z Dvořákových skladeb.

"My, jak víte, máme nového šéfdirigenta Zdeňka Mácala. Každá příležitost prezentovat nového šéfa na špičkovém mezinárodním pódiu je pro nás velmi důležitá. A v tom roce Dvořáka, Janáčka a dalších jubilujících autorů jsme dlouho přemýšleli o tom, které pódium vybrat. Nakonec jsme se dohodli, že to bude jeden z významných evropských festivalů. A ten jeden, který považujeme za klíčový, je právě Šlesvicko-holštýnský. Zdeněk Mácal na něm nabídne to nejlepší z Dvořáka. Čili na každém z těch koncertů se objeví jeden z instrumentálních koncertů Antonína Dvořáka, těch slavných, to znamená houslový, klavírní, violloncelový, a to nejen v podání českých interpretů, nýbrž i zahraničních, protože chceme, aby se věci kombinovaly, aby tu byla účast i toho světa, který vzdává Dvořákovi poctu z té druhé strany. Hrát budeme hlavní symfonie, samozřejmě "Devátou", bez té to vůbec nejde, a protože německý orchestr zahraje "Osmou", rozhodli jsme se, že tu my hrát už nebudeme, ale zahrajeme ještě "Šestou" a "Sedmou" symfonii, a k tomu vždycky i nějakou Dvořákovu předehru nebo symfonickou báseň."

Jak závěrem Václav Riedelbauch připomněl, v letošním roce spolupracoval Šlesvicko-holštýnský festivalový orchestr s Mezinárodním hudebním festivalem Pražské jaro. V rámci této spolupráce se 1. června představili v Praze loňští mladí účastníci každoroční mezinárodní orchestrální akademie, kteří pod taktovkou svého dirigenta a violloncelisty Heinricha Schiffa ve zcela zaplněné Smetanově síni Obecního domu zahráli skladby Haydnovy, Dvořákovy a Beethovenovy a měli obrovský úspěch.