Slovensko drží státní smutek za oběti leteckého neštěstí

Foto: ČTK

V pondělí v poledne začal na Slovensku čtyřiadvacetihodinový státní smutek. Slováci si tak připomínají čtvrteční tragickou nehodu armádního letadla, při níž zahynulo 42 vojáků ze slovenské mise KFOR v Kosovu. Jde o největší letecké neštěstí v dějinách samostatné Slovenské republiky. Úmrtí slovenských vojáků se silně dotklo i jejich českých kolegů, kteří s nimi půl roku sloužili v balkánské misi. Více už Milena Štráfeldová:

Foto: ČTK
Sedmadvacetiletý nadporučík Martin Farkaš jako jediný přežil nehodu armádního letadla An-24, kterým se minulý čtvrtek vraceli slovenští vojáci z mezinárodní mise KFOR v Kosovu. Dvaačtyřicet dalších osob, mezi nimi i tři ženy, při pádu letadla zahynulo. Stroj, který měl být vyřazen letos v květnu, se zřítil na maďarském území jen pár minut před plánovaným přistáním v Košicích. Soustrast s oběťmi svým slovenským protějškům vyjádřili český prezident Václav Klaus i ministr obrany Karel Kühnl:

"Pro nás je to o to citlivější, že se jedná o slovenské vojáky, kteří spolu s našimi vojáky pracovali dlouhodobě v Kosovu. Když vojáci ztratí kamarády, tak to vždycky pociťují mimořádně silně, a oni tam byli skutečně kamarády ve zbrani přímo na místě,"

Foto: ČTK
prohlásil ministr Kühnl po nehodě. Jeho slova potvrdil i velitel mnohonárodní brigády Střed Aleš Vodehnal. O slovenských vojácích hovořil jako o skvělých profesionálech:

"Byla to pro nás rána, protože to byli naši kolegové. Žili jsme s nimi po dobu půl roku, cvičili jsme spolu už před výjezdem do mise, takže to pro nás bylo těžké."

Podobně reagovali i čeští příslušníci mise KFOR, kteří se z Kosova vraceli v pátek. Na kbelském letišti v Praze přistáli s několikahodinovým zpožděním, protože jejich stroj byl ještě před odletem z Prištiny podroben důkladné prohlídce. Letadla An-24 sovětské výroby používala česká armáda do loňského roku.

"Vyřazení letounů proběhlo z důvodů ukončení jejich technické životnosti a nahrazeny jsou letadly typu An-26, kterých má Armáda ČR k dispozici pět. V současné době plně kapacitně pokrývají veškeré naše potřeby. Řekl bych, že to jsou velice spolehlivé stroje s minimem poruch,"

Foto: ČTK
upřesnil Jan Pejšek z tiskového odboru ministerstva obrany. Čeští vojáci po příletu do Kbel uctili památku svých slovenských kolegů minutou ticha a večer za ně uspořádali bohoslužbu ve vojenském kostele sv. Jana Nepomuckého na Hradčanech.

Tragická nehoda zasáhla celé Slovensko. Ještě před ohlášeným státním smutkem zde proběhly smuteční mše a pietní shromáždění. Smrt dvaačtyřiceti vojenských profesionálů se dotkla i Čechů žijících na Slovensku. Potvrzuje to i česká lékařka Dagmar Takáczová, která i po rozdělení Československa zůstala v Košicích a vede tu český krajanský spolek:

"To, co stalo, bylo šokující. Všichni lidé jsou z toho velmi zdrceni, hodně se o tom mluví, a jako se to dotýká všech obyvatel, dotýká se to samozřejmě i obyvatel české národnosti."

V pondělí v poledne se po celém Slovensku rozezněly sirény, které zahájily čtyřiadvacetihodinový státní smutek. Na všech veřejných budovách jsou staženy vlajky na půl žerdi. Veřejnoprávní média nebudou až do úterního poledne vysílat zábavní pořady, své programy změnila divadla i další kulturní zařízení, minutu ticha drželi i žáci škol. Na slovenských zastupitelských úřadech v zahraničí jsou vystaveny kondolenční listiny - mimo jiné i na slovenském velvyslanectví v Praze.