Sluneční hodiny

Sluneční hodiny na Malostranském náměstí, foto: slunecnihodiny.wz.cz
0:00
/
0:00

Najdeme je na mnoha domech i místech v Česku. Netikají a čas ukazují, jen když svítí slunce. Jak už jistě víte, řeč je o slunečních hodinách, kterých je na dva tisíce. Od Zdeňky Kuchyňové se v rubrice České nej .... například dozvíte, které hodiny jsou nejstarší.

Jedny sluneční hodiny vídám každé ráno. Nenápadně odměřují čas na stěně čtyřpatrového domu. Možná, že jeho nájemníci neví, jak jsou sluneční hodiny staré a kolik jich v Česku je. Odpověď na tyto otázky nabízí Miroslav Brož, který se podílel na vzniku katalogu i knihy o slunečních hodinách.

"Nejstarší hodiny u nás jsou myslím z konce 16. století i ta znalost o tom, že vržený stín ze Slunce může být jakýmsi měřítkem času, se do evropského regionu dostala v této ."

Zjišťovali jste, kolik je slunečních hodin?

"Ano, jedním z hlavních důvodů pro vznik knížky a katalogu slunečních hodin je sepsat pokud možno všechny sluneční hodiny, o kterých se můžeme dozvědět. V současné době je to těsně pod dvěma tisíci."

Které sluneční hodiny vás něčím zaujaly?

"Myslím, že každého zájemce o sluneční hodiny musí nadchnout pražské Klementinum. Pokud vešel na některé z jeho nádvoří, tak si všiml alespoň jedněch slunečních hodin. Ve skutečnosti je jich tam asi 18. Některé z nich nejsou dobře vidět, některé jsou už zaniklé, některé jsou velmi krásné a také jsou dost složité. Pro laického pozorovatele se na těch hodinách objeví změť čar, ale ve skutečnosti jsou ty hodiny schopné ukázat lecjaká časová data. Třeba mohou ukázat roční období, kolik hodin zbývá do západu Slunce a podobné věci. I v té knížce je dosti napsáno o tom, co všechno hodiny mohou ukazovat. Takovým nejzávažnějším problémem pro uživatele slunečních hodin je to, že sluníčko po obloze nechodí úplně rovnoměrně, nechodí tak rovnoměrně jako hodinky. Čili je potřeba uvážit všechny nerovnoměrnosti v chodu Slunce a pak je možné ještě na těch hodinách sestrojit mnoho dalších věcí, které ukazují, jak jsem říkal třeba datumy."

Setkal jste se s tím, že by se teď stavěly nějaké nové sluneční hodiny?

"Ano, spousta hodin, které v tom katalogu jsou, jsou hodiny moderní, vzniklé ve 20. století. Neznamená to, že by snad v minulosti byly sluneční hodiny méně rozšířené, ale potíž je v tom, že sluneční hodiny zanikají. A jednou z motivací pro vytvoření katalogu bylo to, abychom tomu zániku ne snad zamezili, ale trochu ho zabrzdili. Když už se ty hodiny poškodí, budou zanikat, tak podle některých fotografií v tom katalogu budeme moci hodiny znovu postavit a zrekonstruovat. Ona se jim nevěnuje taková pozornost, je to přece jenom drobnost na té velké stavbě. Takže jsme rádi, že se nám podařilo získat fotografie, které by mohly být třeba za deset dvacet let unikátní."

Hodiny teď vznikají i na místech, kde před lety bývaly. Například sluneční hodiny na Malostranském náměstí v Praze pocházejí z roku 1608. Ale po necelých sto letech byly přemalovány a skryty pod dalšími vrstvami. Unikátní jsou také zemní vodorovné hodiny v Prachaticích, vytvořené z mramoru. Kamenné díly byly poškozené časem i vandaly, zarostlé a pokryté nečistotami. Byly restaurovány a jsou největšími slunečními hodinami v ČR. Sluneční hodiny dokazují um tehdejších tvůrců. Ti totiž museli mít hluboké teoretické znalosti z astronomie, matematiky a dalších věd a zrovna tak výtvarné a řemeslnické schopnosti. Výsledky jejich činnosti byly ale zaznamenány velmi ojediněle.

10
49.012710600000
13.997190500000
default
49.012710600000
13.997190500000