Sněmovna dala důvěru Paroubkově vládě
Přestože bylo jednání o důvěře vládě svoláno na "pátek třináctého", skončilo hlasování pozitivním výsledkem. Poslanecká sněmovna vyslovila vládě premiéra Jiřího Paroubka důvěru. Kabinet tak bude moci začít plnohodnotně pracovat a končí tím i několikaměsíční vládní krize. Kdyby dnes důvěru sněmovny nedostala, prezident by vládu odvolal a země by s největší pravděpodobností definitivně zamířila k předčasným volbám. S podrobnostmi je ve studiu Vilém Faltýnek.
"Po dlouhých týdnech naplněných politickou nervozitou a nedůvěrou nabízí nová vláda stabilitu. Stabilitu a čitelnost jak pro naše zahraniční partnery, zahraniční i domácí podnikatele a především pro občany této země."
Paroubek zopakoval, že se chce zaměřit mj. na finanční stabilizaci zdravotnictví, podporu exportu a malých a středních podnikatelů. Za hlavní cíl kabinetu pokládá schválení evropské ústavy v referendu.
Hlasování o důvěře vládě se zúčastnilo všech 200 poslanců a pro získání důvěry kabinet potřeboval nejméně 101 hlasů. Podle očekávání vládu podpořilo všech 101 koaličních poslanců. Naopak nedostala hlas od nikoho z 99 zástupců opozice.
Vlastnímu hlasování o vyslovení důvěry vládě předcházela více než dvouhodinová rozprava, v níž zástupci vládních a opozičních stran odůvodnili, proč vládu podporují, nebo odmítají. Rozprava byla klidná, neprovázely ji žádné ostré hádky.Předseda poslaneckého klubu opoziční Občanské demokratické strany Vlastimil Tlustý programové prohlášení odmítl:
"Prázdná slova, prázdné věty, prázdné strany - naprosto nedůvěryhodný text. Hesla na dvě pětiletky. Konkrétních věcí jako šafránu. ODS nechce 14 měsíců jenom čekat. Čekat na příští volby, a proto je připravena spolupracovat a podpořit to málo pozitivního, co se dá ve slibech této vlády nalézt."
Tlustý vyjmenoval 11 konkrétních bodů, v nichž ODS hodlá s ČSSD diskutovat a případně vládu podpořit. Jsou to mj. přijetí zákona o úpadku, zákona o střetu zájmů nebo snížení daní skupinám s nízkými příjmy.Premiér Jiří Paroubek na závěr rozpravy ocenil nejen postoje koaličních politiků, ale i některé názory opozice.
"Myslím, že se jednalo především o účelově motivovanou kritiku koaliční vlády ze strany ODS, nicméně jestli jsem dobře rozuměl, tak mezi řádky se objevilo také to, že jsou blasti, kde ODS je ochotná vládu podpořit a je ochotná podporovat některé zákony a některé postupy, které sem budou předloženy. A to já vnímám jako pozitivní věc, protože to je určitý průlom do politiky nulové tolerance."
I v projevu předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka prý našel "pozitivní signál". Premiér nabídl opozici "ruku ke spolupráci".
Vyslovením důvěry padla poslední překážka, která stála v cestě tomu, aby se vláda mohla naplno ujmout své úlohy. Kdyby v pátek 13. května důvěru sněmovny nedostala, byly by nejpravděpodobnějším řešením situace předčasné volby.