Sněmovna o odložení účinnosti silničního zákona

Platnost dvou nových silničních zákonů jimiž se motoristé v Česku mají řídit už od 1. ledna 2001, se možná posune o celý rok. Sněmovna totiž ve středu propustila do třetího čtení vládní návrh na posunutí termínu jejich účinnosti. Pokračuje Kateřina Brezovská.

Nové zákony by měly vstoupit v platnost 1. ledna 2001. Přípravy na jejich uvedení do praxe však podle odborníků zaostávají. Podle vlády je například nutné získat potřebný čas na převod agendy týkající se řidičů z Ministerstva vnitra a policie na ministerstvo dopravy a okresní úřady. Ty mají už od ledna začít vydávat motoristům osvědčení o registraci vozidla, technické průkazy a přidělovat i státní poznávací značky. Nejsou na to ale připraveny. Jak uvedl ministr dopravy Jaromír Schling, hrozí tak řada soudních sporů, protože nezkušení pracovníci okresních úřadů se nevyhnou chybám. Ve středu však poslanci ODS a Unie svobody předložili takové pozměňovací návrhy, které by posunutí termínu znemožnily. Pavel Němec z Unie svobody upozornil, že odklad by kvůli dlouhé proceduře projednávání vstoupil v platnost až v polovině ledna, kdy už bude platit původní, pro řidiče od začátku nového roku platný zákon.

Odložení účinnosti zákona před sněmovnou obhajoval ministr vnitra Stanislav Gross. Před poslanci přiznal, že jejich kritika je oprávněná. Požádal je sice o odklad účinnosti, ale uvedl, že v opačném případě bude výkon státní správy zabezpečen, byť na úkor pohodlí občanů. Definitivně Sněmovna rozhodne o osudu vládního návrhu o odkladu účinnosti nových silničních zákonů už v příštím týdnu.