Sněmovna v úvodním kole podpořila zavedení ošetřovatelského volna
Lidé, kteří se musí postarat o vážně nemocné příbuzné, by mohli mít na péči až tříměsíční placené ošetřovatelské volno. S nepřítomností na pracovišti by ale musel souhlasit jejich zaměstnavatel. Předpokládá to vládní novela o nemocenském pojištění, kterou po úvodním kole Sněmovna poslala k posouzení sociálnímu výboru.
Podmínkou týden v nemocnici
Kdo by měl nárok na nový typ nemocenské dávky, řekla náměstkyně ministryně práce a sociálních věcí Iva Merhautová:
"Jsou tam dvě podmínky. Tou první je minimálně sedmidenní hospitalizace. Druhá podmínka je, že péče bude trvat déle než 30 dnů, a to musí potvrdit ošetřující lékař. Tato dávka není určena pro dlouhodobě pečující."
Návrh se nelíbí ministerstvu financí. Nová nemocenská dávka by podle něj stála moc peněz. Podle analýzy ministerstva práce a sociálních věcí by si ročně volno vybralo asi 30.000 lidí. Starali by se například o příbuzné po vážných úrazech, mozkové příhodě, operacích nebo po těžkých nemocech. Stálo by to kolem 1,8 miliardy korun.
Dá se očekávat řada pozměňovacích návrhů
Dá se očekávat, že zákon vzbudí velkou diskuzi. Například opozičním TOP 09 a Úsvitu ani koaličním lidovcům se podmínka nejméně týdenní hospitalizace nelíbí. Úsvit a komunisté navíc zpochybňují souhlas zaměstnavatele, komunisté navrhnou jeho vypuštění.TOP 09 naopak na souhlasu zaměstnavatele trvá. Zejména menší firmy s nižším počtem zaměstnanců by mohly mít s ošetřovatelským volnem problémy.
Václav Krása: bez dávek se rodina může dostat do složité situace
Podle předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásy je ošetřovatelské volno pro rodinu nemocného důležité:"Týká se to lidí, kterým se stane nenadálá příhoda. Tito lidé jsou po několika dnech v nemocnici propuštěni, přitom potřebují trvalou péči. V té době nikdo není schopen vyřídit si příspěvek na péči, ani další dávky. A rodina se dostává do velmi složité situace."
Podle prezidenta Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jana Wiesnera stát tyto věci dostatečně neřeší a zodpovědnost přenáší na zaměstnavatele:
"Proč příspěvky na péči trvají takovou dobu, proč není dům pečovatelských služeb v potřebné kapacitě?"
Kritice čelí i zákon o sociálním bydlení
Z dílny ministerstva práce a sociálních věcí je ve sněmovně i zákon o sociálním bydlení. Zatím čelil kritice. Šance na schválení normy v nynějším volebním období se tak o něco snížila.Podle ministryně Michaele Marksové (ČSSD) se zákona mohou bát jen ti, kteří vydělávají na obchodu s chudobou. Kritici podoby normy ale poukazovali na její podle nich mnohamiliardové dopady nebo široký okruh lidí, jichž by se týkal. Podle Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) by se jednalo skoro o pět procent populace. Návrh nemá podle kritiků vyřešené financování, lidi by stahoval do systému, ale nenutil by je systém opustit.