Sněmovnu ovládla levice

Premiér Jan Fischer, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Ve sněmovně převzala otěže pevně do svých rukou levice. Přes varování především premiéra Jana Fischera a ministra financí Eduarda Janoty úspěšně prosazuje své návrhy, které ještě více zatěžují už tak deficitní rozpočet veřejných financí. Pravdou je, že levicová část politického spektra pouze vrací pravé části to, co ona prováděla až do pádu Topolánkovy vlády. Tedy prosazuje své návrhy často silou jednoho či dvou hlasů. Politoložka Vladimíra Dvořáková považuje současné jednání levice za očekávané i racionální.

Eduard Janota  (vlevo) a Jan Fischer,  foto: ČTK
"Protlačování vlastních návrhů má vždycky racionální základ - od toho je parlament. Že to je občas razantnější by mně nevadilo, pokud to není provázeno výraznými excesy, vulgarismy a konflikty. Nepřipadá mi ani zvláštní jednání pravice, tedy obstrukce, protože situace ve sněmovně je radikalizovaná, je tam snaha prosadit cokoliv a jakékoliv vystoupení je vnímáno jako součást volební kampaně, ale pokud se neobjeví snahy o zastrašování, vydírání nebo uplácení, tak je to standardní situace v předvolebním parlamentu."

V jistém kontextu je však chování předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, který očekává vlastní volební vítězství, překvapivé. Po ustavení úřednické vlády Jana Fischera mnozí očekávali, že právě sociální demokraté nechají vládu provést některá nepopulární opatření, aby je v případě svého volebního úspěchu nemuseli přijímat sami. Překvapuje to i Dvořákovou.

Jiří Paroubek,  foto: ČTK
"Není mi to úplně jasné. Vláda do jisté míry nabízela kompromisní stanoviska. Ve všech zemích, kde byla překlenovací vláda toho využili k přijetí určitých nepopulárních opatření, která byla z dlouhodobého ekonomického hlediska potřebná. Myslím, že ČSSD měla mnohé věci racionálně podpořit a případně konstatovat, že to po volbách změní."

Jak vnímáte roli lidovců - nechovají se totožně jako před volbami v roce 2006, kdy se také pomalu odkláněli od vládní koalice?

"Je to typická lidovecká politika, skoro bych řekla, že v každé koalici ukazují na závěr jiný směr a nechtějí nést odpovědnost za případné problémy vlády. Já mám dojem, že lidovci zoufale hledají témata, moment, kterým by se dokázali výrazněji prosadit. Hrozba, že nepřekonají pětiprocentní hranici tu stranu viditelně znervózňuje."

Premiér Jan Fischer,  foto: ČTK
Sněmovna se také během středeční schůze dostala do zvláštní situace. Na jednání nebyl přítomen premiér ani nikdo z místopředsedů a tak se nemohlo o levicových návrzích vůbec hlasovat. Vzhledem k tomu, že vláda tyto návrhy vůbec nepodporuje, tak jí daná situace vlastně vyhovovala. Vladimíra Dvořáková připouští, že náhlá absence mohla být i jistým taktickým záměrem.

"Malinko mám pocit, že to mohla být taktika. Osobně si myslím, že vláda je odpovědná parlamentu. Tam včera byla zvláštní diskuse, kdy premiér říkal: "Já tady nemám žádné poslance" a Kalousek mu odpověděl: "Máte 162 poslanců apod.". Z politologického hlediska to bylo nesmyslné, ta vláda buď má důvěru parlamentu nebo ji nemá. Já si především myslím, že by měla hodně komunikovat s veřejností a racionálně své kroky vysvětlovat, protože potom se politické strany musí výrazněji definovat proti tomu, co vláda dělá a vysvětlovat proč ony to odmítají nebo přijímají."