Sníh a vítr komplikuje dopravu v celé České republice

kalamita

Podobně jako další středoevropské země i Česko se od čtvrtka potýká s prudkými přívaly sněhu, sněhovými vichřicemi a dokonce sněhovými bouřemi. Se sněhem bojovali v noci na pátek silničáři na celém území České republiky. Podorbnosti má Kateřina Brezovská.

kalamita
Hlavní dálniční tah D 1 na trase Praha - Brno byl v noci na pátek několik hodin zcela neprůjezdný. Čerpací stanice v Měříně na dálnici D1 prodala za dvě a půl hodiny tolik benzínu a nafty jako obvykle za celý den. Ráno bylo čerpadlo obleženo benzínuchtivými řidiči, ale nebylo jim už prakticky co nabídnout. "Lidé tu spali v autech a samozřejmě si topili. V noci nám došel natural a teď nám vypadla nafta. Není možnost, jak by se sem dostalo auto se zásobováním," řekl v pátek ráno čerpadlář Ludvík Zeman. Lidé nepočítali s přenocováním na dálnici a hojně nakupovali také jídlo a pití. Husté sněžení a silný nárazový vítr blokovaly dopravu i v pátek a v některých regionech zůstal i nadále vyhlášen kalamitní stav. V nejvíce postižených okresech se zapojila do pomoci i armáda. Například v oblasti Českomoravské vrchoviny, kde se přehnala sněhová bouře a za 24 hodin zde napadlo až půl metru sněhu.

Sněhová kalamita ochromila také letiště v Praze-Ruzyni. Krátce před pátečním polednem jsme zjišťovali aktuální stav u mluvčí Správy letišť Vlasty Pálové: Narozdíl od silniční a letecké dopravy nezpůsobilo husté sněžení ochromení železniční dopravy. Dráhy denně vypravují přes 7000 osobních vlaků všech kategorií. Na žádné z tratí nebyl přitom kvůli přívalům sněhu přerušen provoz. Potvrdil to vedoucí tiskového oddělení ČD Petr Šťáhlavský. Sněhová kalamita se podepsala i na sportovních utkáních - bylo zrušeno kompletní víkendové kolo první fotbalové ligy a na úterý bylo odloženo páteční 48.kolo hokejové extraligy. Rozhodl o tom technický ředitel soutěže Stanislav Šulc. Ten také vysvětlil, proč nebyla přeložena jen utkání, ke kterým to mají soupeři daleko. Na horách, zejména v Krkonoších, kde mohutná vichřice dokonce dosahovala v nárazech síly hraničící s orkánem, hrozí po přívalu sněhu akutní nebezpečí sesuvu lavin.