Sníh na Červenohorském sedle rozorávali i pluhem, ukazuje Muzeum silnic

Muzeum silnic, foto: archiv Muzea silnic

Na horách se už zima ohlásila v plné parádě. Závěje a silný vítr komplikují dopravu. Jak si poradili se sněhem "silničáři" před takovými 150 lety? To ukazuje právě otevřená výstava v Muzeu silnic ve Vikýřovicích nedaleko Šumperka. Jak jsme se dozvěděli od ředitelky muzea Aleny Turkové, ani u nich nebylo počasí právě nejlepší.

Muzeum silnic,  foto: archiv Muzea silnic
U vás sněží. Už jsou silničáři v terénu?

"Určitě. Sněží celou noc, takže silničáři odklízejí sníh, a udržují silnice."

Jak vypadala zimní údržba před 150 lety?

"První zprávy o takové organizované zimní údržbě máme z poloviny 19. století. Byla to hlavně ruční práce. Cestáři i obyvatelé vesnic nastoupili s lopatami, krumpáči a posypovým materiálem, a podíleli se na odklízení sněhu v obci nebo i za obcí. Později se objevily i sněhové dřevěné pluhy, které táhli koně nebo dobytek. Dřevěné sněhové pluhy se začaly ve větší míře používat koncem 19. století."

Pro obyvatele vesnic bylo odklízení sněhu povinností, nebo tam chodili dobrovolně?

"Když byla kalamitní situace, tak domkáři byli povinni nastoupit na úklid silnice, a pokud se na údržbě cesty nemohli podílet, tak platili poplatek, za který se pak museli najímat jiní lidé."

Muzeum silnic,  foto: archiv Muzea silnic
Co měl tehdy cestář v popisu práce?

"Cestářské řemeslo bylo řemeslem poměrně váženým. Cestář vždy dostal na starost určitý úsek silnice, o který se musel starat. Prováděl základní údržbu, měl u sebe nářadí - kolečko, lopatu, motyky, vidle na štěrk. O ten svěřený úsek se musel poctivě starat."

Cestář se dokonce dostal do lidové písničky, ve které se zpívá "Na silnici do Prášil, jeden mladý cestář byl...."

"Ano, přesně tak."

Oříškem je i pro dnešní silničáře Červenohorské sedlo. Často slyšíme ve zprávách, že tam uvízl kamion. Jak sedlo čistili před sto lety?

"Prováděla se taková základní údržba. Očistili alespoň část té cesty. Nečistili to až na povrch silnice, nechávali menší vrstvu, protože se tady jezdilo povozy, které měly lyžiny. Silnice přes Červenohorské sedlo je nejvýše položenou silnicí první třídy u nás. Problémy tam byly před sto padesáti lety, a jsou i v dnešní době."

Muzeum silnic,  foto: archiv Muzea silnic
Který exponát máte nejvzácnější?

"Pro návštěvníky bude určitě zajímavá replika dřevěného sněhového pluhu, na kterém je krásně vidět ten mechanismus, jak se s ním zacházelo. Zajímavé jsou i fotografie z té dobové údržby. Máme krásnou fotografii z roku 1942, která už dokládá využívání aut se sněhovým pluhem. Zajímavé jsou i fotografie z Červenohorského sedla, kde se v roce 1966, musela ta uježděná silná vrstva sněhu dokonce rozorávat zemědělským pluhem."