Socha z vily Tugendhat byla v Londýně vydražena za milion liber

Villa Tugendhat

Až na jeden milion liber se toto pondělí v londýnské aukční síni Sotheby´s vyšplhala cena Torza kráčející ženy z brněnské vily Tugendhat. Plastiku dali do dražby potomci rodiny Tugendhat jen pár týdnů poté, co ji získali v restituci. Socha byla přitom původně součástí památky, která je na seznamu UNESCO. Tugendhatovi v minulých dnech požádali brněnskou radnici o navrácení celé vily a brněnští radní jim chtěli vyhovět. Nyní váhají. Podrobnosti má Milena Štráfeldová:

Pondělní dražba v jedné z nejvýznamnějších aukčních síní světa skončila velkým překvapením. Socha Wilhelma Lehmbrucka Torzo kráčející ženy, která původně patřila k interiéru funkcionalistické vily Tugendhat v Brně, zde byla vydražena za rekordní jeden milion liber:

"One million pounds. Sold,"

oznámil licitátor po pěti minutách, kdy se cena z původních 180 tisíc liber vyšplhala na více než pětinásobek. Nový majitel Torza zůstal v anonymitě. České ministerstvo kultury později přiznalo, že o koupi sochy se z jeho pověření pokoušela i Moravská galerie v Brně, konečná cena však byla nad její možnosti. Paradoxní je, že právě v jejích sbírkách plastika byla až do loňského prosince. Potomci rodiny Tugendhat ji odtud získali na základě zákona o odstranění křivd způsobených holocaustem. Řediteli galerie Marku Pokornému tvrdili, že k ní mají silné citové vazby. Proto ho zaskočilo, že ji vzápětí dali do dražby:

"My jsme s Tugendhaty jednali dva roky, takže pro mne to bylo překvapení, se kterým jsem se potom pokusil vyrovnat, jak to šlo."

Studenou sprchou byl prodej Torza i pro brněnské radní. Ještě koncem ledna totiž vyjednávali s dcerami původních majitelů vily o jejím vrácení. Daniela i Rut Tugendhatovy je ujišťovaly, že chtějí uchovat dosavadní charakter vily a ponechat ji přístupnou pro veřejnost. Radní proto souhlasili, že vilu převedou na stát, který ji bude moci dědicům vrátit. Po londýnské dražbě však váhají:

"Nyní opravdu mám určité pochybnosti, jestli ta deklarace, která zde byla učiněna, je míněna vážně,"

říká brněnský primátor Roman Onderka. Dražbě sochy se přitom dalo zabránit, pokud by byla včas prohlášena památkou. To ale ministerstvo kultury neučinilo. Podle Petry Ulbrichtové z odboru památkové péče k tomu dosavadní vystupování Tugendhatových nedávalo důvod:

"Oni poskytli městu Brnu nějaké plány potřebné pro obnovu a podobně. A to vše dohromady nás vedlo k tomu, že jsme nezahájili řízení o prohlášení té sochy za kulturní památku."

Tugendhatovi se kritice za prodej sochy brání a tvrdí, že s případnou restitucí slavné vily nijak nesouvisí. Sochu prý nabídli do dražby ještě dříve, nežli požádali o navrácení vily. O jejich žádosti se bude na brněnské radnici hlasovat začátkem března.