Soud potvrdil Karlu Srbovi osmiletý trest za přípravu nájemné vraždy novinářky

Karel Srba (uprostřed) Eva Tomšovicová u českobudějovického krajského soudu, foto: ČTK

Bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba byl definitivně odsouzen. Ve vězení by měl strávit osm let za to, že si objednal vraždu novinářky Sabiny Slonkové, která psala o jeho majetkových poměrech. Také dalším obviněným odvolací soud tresty potvrdil. Vrchní soudce Jiří Lněnička nenašel v rozsudku krajského soudu pochybení.

Karel Srba  (uprostřed) Eva Tomšovicová u českobudějovického krajského soudu,  foto: ČTK
"Všichni věděli, že se jedná o usmrcení jiného za peníze a tato situace podstatným způsobem zvyšuje společenskou nebezpečnost jejich jednání. Obžalovaný Srba věděl o jakou osobu se jedná, že to je mladá žena, matka dítěte. Jeho pohnutka k tomu je zvlášť zavrženíhodná, věděl, že se jedná o novinářku a musel si být také vědom toho, jaký dopad na ČR v očích jiných států by to mělo, kdyby u nás byli usmrcováni tímto způsobem novináři za to, co píší."

Karel Srba však stále tvrdí, že o ničem nevěděl, a že jejich rodinná přítelkyně a spoluobžalovaná Eva Tomšovicová se na něj snaží svalit vinu. Také jeho advokát Miroslav Kříženecký uvedl, že Srba jako speciálně vycvičený agent vojenské rozvědky a ostřelovač, mohl novinářku zabít sám.

"Já vám garantuje, že do čtyř, do pěti dnů se dá sehnat ostřelovací puška, kterou zabijete člověka na 2200 metrů. S tímto vědomím a s jeho schopnostmi a dovednostmi, myslíte si, že si bude vesnickým způsobem najímat vraha?"

Karel Srba u českobudějovického krajského soudu,  foto: ČTK
Přípravy na vraždu probíhaly skutečně amatérsky. Podle soudu měla Eva Tomšovicová najmout dva muže a ti zase vimperského recidivistu, který vše prozradil policii. Proti verdiktu soudu se už nelze odvolat, ale Srbovi právníci jsou připraveni obrátit se na Nejvyšší soud a případně až na Evropský soud pro lidská práva.

Veřejností hodně sledovaný proces měl být zároveň poprvé v historii přenášen v přímém televizním přenosu. Ten soudce nejdříve povolil. Dva z obžalovaných s tím však nesouhlasili a Karel Srba byl proti komentářům, které ho měly doplňovat. Soudní senát nakonec rozhodl, že televizní kamery budou v přímém přenosu až při vyhlášení rozsudku. Všechna rozhodnutí ohledně televizního přenosu považuje za správné člen televizní rady Petr Uhl.

"Já si myslím, že takhle je to správné a je správné i to, že Česká televize se o to pokusila. Doufám, že budou další soudní procesy, kde třeba všichni obžalovaní budou souhlasit s přenosem. Je to průkopnický čin, a já jsem rád, že se toho Česká televize ujala."

S přímým televizním přenosem naopak nesouhlasila většina politiků. Prezident Václav Klaus dokonce uvedl, že si dlouho myslel, že jde ze strany televize o žert.