Soud s vydavatelem české verze Hitlerovy knihy Mein Kampf bude obnoven

Vydavatel české verze Hitlerovy knihy Mein Kampf Michal Zítko zatím nemusí platit dvoumilionovou pokutu ani se obávat tříletého podmíněného trestu. Pražský městský soud totiž zrušil rozsudek Obvodního soudu, který Zítka loni v prosinci odsoudil za podporu a propagaci rasismu a antisemitismu. Pokračuje Kateřina Brezovská.

Městský soud konstatoval, že soud prvního stupně se dopustil řady vážných pochybení. Například u některých svědků pouze přečetl jejich výpověď před vyšetřovatelem a nevyslechl je osobně. Jako další chybu jmenoval fakt, že nebyla předvolána právnička, s níž se Zítko radil předtím, než Hitlerovu knihu vydal. Zítko se totiž od počátku hájil tím, že vydání nezkrácené verze knihy Mein Kampf je pouhým zveřejněním historického dokumentu. Obvodní soud to však odmítl s tím, že kniha propaguje rasismus a antisemitismus - nadčasové ideologie, jejichž myšlenky sepsané v knize nelze brát za historický dokument. Zatímco státní zástupkyně pokládá původní rozsudek za správný a požadovala, aby městský soud odvolání zamítl, Zítko byl s úterním rozhodnutím spokojen.

"Pevně doufám, že obnovené řízení již bude respektovat stát a respektovat zákony tohoto státu a tudíž podle těchto zákonů je evidentní, že žádný trestný čin nebyl, že jsme vydali jednu knihu, jednu historickou knihu a starou knihu a kvůli staré knize se, doufám, v demokratické zemi nezavírá."

Korektorkou českého vydání knihy Mein Kampf byla dcera válečného pilota legendární 311. bombardovací perutě RAF Iveta Irvingová. Když dostala nabídku, aby překlad knihy korigovala, dlouho podle svých slov přemýšlela, co by tomu řekl otec. Podle ní by dospěl k názoru, že vydání takové knihy smysl má. "Už jen proto, aby si lidi mohli v nezkrácené verzi přečíst Hitlerovy zrůdné myšlenky, kvůli kterým před padesáti lety museli jiní bojovat a umírat v nesmyslné válce", řekla Irvingová. Na tomto postoji se shodla i s matkou a otcovými bývalými kolegy z RAF. Proto podle svých slov nechápe proč se celý případ dostal až k soudům.

"Pan Michal Zítko je napadán za knihu, s kterou vlastně už nemohl nic dělat. On ji pouze přeložil, my jsme na ní pracovali na tom českém vydání toho textu a rozjela se takováto mašinérie."

Verdikt městského soudu Irvingové udělal radost. Stejně jako Zítko to chápe jako návrat země k demokracii. Mein Kampf je podle ní dokumentem temné minulosti, který by lidi měli znát, aby se mohli vyvarovat temné budoucnosti.