Soudci dostanou zpět 13. a 14. platy

0:00
/
0:00

Ústavní soud rozhodl, že soudci dostanou zpět 13. a 14. platy, které jim nebyly vyplaceny v letech 2003 a 2004. Stát jim teď musí doplatit zhruba 600 milionů korun. Soudci rozhodnutí soudu vítají, mnozí politici jejich mzdové nároky ale kritizují. Podrobnosti má Milena Štráfeldová:

Třinácté a čtrnácté platy v letech 2003 a 2004 soudcům odebraly zvláštní zákony, kterými chtěl stát dosáhnout úspor po ničivých povodních v roce 2002. Soudcům se ale dnes nelíbí, že jim státní pokladna mimořádné mzdy v minulých dvou letech upřela, zatímco jiným státním zaměstnancům platy rostou. Jeden ze soudců Městského soudu v Brně stát kvůli odebrání 13. a 14. platů dokonce zažaloval. Ústavní soud dal tento pátek soudcům zapravdu. Odebrání mimořádných platů podle něj může ohrozit soudcovskou nezávislost:

"Jejich restrikce přichází do úvahy jedině v případě naprosto výjimečných situací,"

prohlásil soudce - zpravodaj Ústavního soudu Pavel Hollämder.

"Ve stejné době, kdy učinil rozhodnutí o restrikcích, navýšil ve státním rozpočtu platy všem zaměstnancům veřejné správy. Čili Ústavní soud vychází z empirických faktů, když říká: ta argumentace naléhavosti se nám nejeví přesvědčivá,"

dodává ústavní soudce Hollämder. Soudci rozhodnutí Ústavního soudu vítají. Krátce po jeho zveřejnění to uvedl i Aleš Dufek z Městského soudu v Brně:

"Pro řadové soudce to znamená konkrétně to, že by jim stát měl vyplatit ty platy, které jim odebral."

Pro každého soudce to představuje navíc částky v řádu desítek tisíc korun. Mluvčí ministerstva spravedlnost Petr Dimun odhaduje, že se bude jednat celkem o téměř šest set milionů korun, které resort spravedlnosti v tuto chvíli nemá a bude o ně muset požádat státní rozpočet.

Nároky soudců na vyplacení 13. a 14. platů kritizují někteří politici.

"Od těch, kdo požádali o takovýto přezkum, je to minimálně nekolegiální ke všem ostatním skupinám státních zaměstnanců,"

prohlásil premiér Jiří Paroubek. Lidovecká poslankyně a předsedkyně ústavně-právního výboru sněmovny Vlasta Parkanová sice nechtěla s rozhodnutím Ústavního soudu polemizovat, argument, že odebráním mimořádných platů byla ohrožena soudcovská nezávislost, ale považuje za nesmyslný. Soudci jako představitelé moci ve státě by podle ní měli být se státem solidárnější.

O 13. a 14. platech pro soudce jednal Ústavní soud v posledních letech už poněkolikáté, naposledy před dvěma lety. I tehdy rozhodl o vrácení mimořádných platů soudcům za roky 2001 a 2002.