Soudci se chtějí vysoudit plat navíc

Soudci v Česku se bouří. Nechtějí se vzdát třináctých a čtrnáctých platů. Soudcovská unie proto vyzvala soudce, aby se obrátili se svojí stížností na Ústavní soud. Jak k tomu došlo? To je otázka pro Josefa Kubeczku.

Soudcům vadí úterní rozhodnutí Poslanecké sněmovny nepodpořit zákon, který jim vrátili senátoři. Poslanci totiž nesouhlasili s tím, aby byl soudcům a státním zástupcům letos čtrnáctý plat vyplacen. Aby zákon mohl platit, musí ho urychleně podepsat prezident. Pokud se tak nestane do konce tohoto měsíce, stát bude muset 14. platy přeci jen vyplatit. Upozorňuje na to ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

"Podmínkou, aby to mohlo nastat, ale je, že tento zákon vyjde ve Sbírce zákonů ještě do konce listopadu. Bude tedy také záviset na panu prezidentovi, jak rychle tento zákon podepíše."

Prezident Václav Klaus, který je na státní návštěvě Bulharska, ze Sofie vzkázal, že zákon by měl vstoupit v platnost do konce listopadu.

"Určitě tento zákon bez váhání podepíšu."

Soudcovská unie označila odmítnutí senátní verze zákona sněmovnou za opětovné nerespektování právních záruk hmotného zabezpečení soudců a hodlá o 14. platy bojovat. Potvrdil to její prezident Jaromír Jirsa.

"Soudcovská unie bude vyzývat soudce, nejen své členy, aby se svých oprávněných nároků domáhali cestou právní. To může mít za následek daleko větší dopad na státní rozpočet než vyplacení poloviny čtrnáctých platů."

Přesně se tak opakuje situace z loňského roku. Soudci totiž měli přijít o své 14. platy už v letech 2001 a 2002 kvůli úsporám ve státním rozpočtu. Ústavní soud ale právě vloni rozhodl, aby stát soudcům tyto peníze zpětně doplatil. Snížení příjmu by podle soudu totiž znamenalo ohrožení nezávislosti soudců. Soudcovská unie tvrdí, že poslanci svým úterním rozhodnutím nerespektují nález Ústavního soudu.

A co o reakci soudců na rozhodnutí poslanců soudí komentátor deníku Právo Alexandr Mitrofanov?

"Samozřejmě nelze nikomu nic přikázat nebo nařídit, aby se chovali tak či onak. Mně to osobně, jako občanovi, ale připadá velmi nesolidní od těchto lidí, protože se nedomnívám, že materiální úroveň soudců a státních zástupců, s těmi platy, které mají, by tak byla silně poškozená tím, že nedostanou tyto čtrnácté platy. Pokud jim jde o zásadu, o princip, samozřejmě to dělat mohou. Mně se zdá, alespoň na základě toho, jak člověk může komunikovat s běžnými občany, s běžnými voliči, že to rozhodně nepřispěje k posílení reputace a pověsti státních zástupců a soudců v očích lidí."

Myslíte si, že z úst soudců obstojí argument, že kdyby jim tyto platy nebyly přiznány, může to ohrozit jejich nezávislost?

"Z hlediska zdravého rozumu mi to přijde poněkud absurdní, že jeden čtrnáctý plat může ohrozit nezávislost soudců. Začínám velmi pochybovat o samotné nezávislosti soudců, když se s ní dá tak lehce, podle jejich názoru, kšeftovat kvůli jednomu jedinému platu."