Soudní řízení pod drobnohledem

0:00
/
0:00

Průběh soudního řízení u okresních soudů v Česku je nyní možné sledovat na internetu. Lze tak učinit prostřednictvím nové služby infoSoud, kterou v pondělí oficiálně spustilo ministerstvo spravedlnosti. Během roku se k systému připojí i krajské soudy. Vedle účastníků soudních řízení může službu využívat i široká veřejnost.

Všechny tyto informace sdělil na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě v Hradci Králové ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Podle něj si tak každý občan bude moci najít na internetu svůj případ a navíc i zjistit, v jakém stadiu právě jeho kauza je:

"To znamená, zda tam byly učiněny některé úkony, například procesní rozhodnutí, zda byl například určen soudní komisař, jedná-li se o dědictví, nebo zda již bylo řízení rozhodnuto, zda byl podán opravný prostředek, to znamená odvolání, zda odvolání bylo také rozhodnuto odvolacím soudem. Tedy veškeré informace bude moci občan najít na internetu a nebude muset chodit, jak chodí dnes, na soud a tam tyto informace složitě zjišťovat."

Soudy očekávají, že lidé si informace o průběhu svých řízení zjistí na internetu a nebudou kanceláře soudů zatěžovat telefonickými dotazy. "Rychleji si informace o řízeních budou zjišťovat i jednotlivé soudy mezi sebou. Čekáme, že díky tomu dojde ke zbourání kamenných zdí kolem české justice,"řekl předseda hradeckého krajského soudu Milan Bořek.

A co bude muset zájemce o informace o soudním řízení udělat, aby si na webové stránce justice.cz našel svou kauzu? Podle ministra Pospíšila jen několik jednoduchých úkonů:

"Bude muset nejprve zadat krajský soud, v rámci kterého funguje okresní soud, jež jeho kauzu řeší. Pak bude muset zadat konkrétní okresní soud, který danou kauzu řeší, a následně spisovou značku. To znamená, že tyto tři informace musí znát, aby se mohl dostat do systému a zjistit informace o konkrétní kauze."

Služba infoSoud se zatím nedostala do křížku s ochránci osobních dat, protože neobsahuje tak citlivé údaje, jako jsou jména či předmět soudního řízení. Naopak by měla také pomoci notářům, exekutorům či advokátům:

"Nový systém je bezesporu přínosem pro práci advokátů, protože zvyšuje okruh informací, se kterými dennodenně musíme pracovat, a usnadňuje nám to rozhodování a další kroky v jednotlivých řízeních,"řekl České televizi advokát Dušan Diviš.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil vidí ještě jednu důležitou funkci internetového systému infoSoud - poskytne předsedům jednotlivých soudů informace o tom, zda v dané věci není zbytečné prodlení:

"Předseda soudu tak bude moci lépe kontrolovat soudce, zda rozhoduje rychle, nebo zda v dané věci má určité průtahy. Dnes bohužel jsme svědky toho, že dochází k průtahům mezi tím, kdy je podáno odvolání, a kdy odvolání rozhoduje krajský soud. Často se jedná i o měsíce, a je to proto, že tuto lhůtu nikdo nekontroluje, nikdo ji nehlídá. Do budoucna tato lhůta bude na infoSoudu zobrazena, a předseda soudu tak bude moci dozorovat a dohlížet nad činností svých soudců."

Podle ministra Pospíšila má obdobnou službu zatím asi polovina zemí Evropské unie.