Justici podle Pospíšila kolaps nehrozí

r_2100x1400_radio_praha.png

Pražští soudci se minulý týden nechali slyšet, že justice stojí před kolapsem. Jednak prý v soudnictví stále ubývají finanční prostředky, jednak trpí nedostatkem administrativních pracovníků. Proti tvrzení soudců se v pondělí ohradil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Pokračuje Zdeněk Vališ.

Podle soudců se justice potýká s finančními problémy už léta. Za poslední rok se prý ale problémy nakumulovaly, což může svědčit o neschopnosti politiků. Na druhou stranu je zřejmé, že varování soudců přichází v době, kdy běží jednání o podobě státního rozpočtu na příští rok. Zazněly proto hlasy, že zatím asi nejhalasnější kritika politiků ze strany soudců může být určitou formou nátlaku. Ministerstvo spravedlnosti kritiku odmítá. Ministr Jiří Pospíšil v pondělí prohlásil, že v soudnictví je nyní naopak více peněz, než v minulosti.

"Chci konstatovat, že není pravdivá teze, že se snižuje množství peněz v resortu spravedlnosti."

Resort má v letošním roce v rozpočtu téměř 20 miliard korun, a to je o 1,5 miliardy víc než vloni.

"Finanční krize v tuto chvíli nehrozí. Na druhou stranu zdůrazňuji, že jsme připraveni - pracovali jsme na to ostatně už před tím, než vypukla tato mediální diskuse - dodat do konce roku soudům ještě další peníze na provozní náklady. My ovšem hájíme zájmy daňových poplatníků. To znamená, že budeme chtít přesně vědět, nakolik jsou ty peníze opravdu potřeba, jak budou využity. To je pro nás klíčové. Nebudeme dál dávat peníze jen na základě obyčejného konstatování. Budeme chtít doložit, do jakých oblastí peníze půjdou."

Ministerstvo uznává, že některé mandatorní výdaje soudů vzrostly, a to kvůli různým legislativním úpravám. Ty ale učinila předchozí vláda. Zvýšily se tak třeba tarify advokátů či tlumočníků. Údajně také stále více účastníků občanskoprávních řízení využívá možnosti požádat o bezplatnou obhajobu, takže roste počet advokátů přidělených ex offo. Ministerstvo ale neuznává neustálé stížnosti na nedostatek administrativních pracovníků. Je prý věcí předsedů soudů, že se touto věcí nezabývají, protože v justici je téměř 700 neobsazených administrativních míst. Jen u Městského soudu v Praze je podle ministra Pospíšila neobsazených 60 míst. Předseda Městského soudu Jan Sváček se ale nechal v tisku slyšet, že takový argument nebere, protože prý nejde o neobsazené posty úředníků, ale o místa, jako jsou uklízečky. Ministr Pospíšil proto hovoří o potřebě určité formy auditu v justici, konkrétně v pondělí zmínil právě Městský soud v Praze.

"Vyšleme tým expertů ministerstva spravedlnosti, aby pomohl pražské městské justici, aby se soudci prošel veškerá fakta, týkající se rozpočtu, aby s nimi prověřil nárůst nákladů. A v případě, že se prokáže potřeba doplnění rozpočtu Městského soudu v Praze o další položky nebo potřeba personálních změn, tak pomůžeme. Jelikož ale hájíme zájmy daňových poplatníků, bude to učiněno na základě seriózní analýzy a na základě diskuse našich expertů s vedením Městského soudu v Praze."

Soudy si ale také stěžují, že jim stále přibývá práce a počet soudců přitom neroste. Nicméně tento argument podle ministra Pospíšila vůbec neobstojí.

"Platí teze zmiňovaná v médiích, že Česká republika patří v tuto chvíli mezi země, které mají při přepočtu na sto tisíc obyvatel nejvíce soudců."

Do budoucna by proto už počet soudců neměl narůstat. Za odcházejícího soudce by si předseda soudu mohl vzít dva až tři vyšší soudní úředníky. Pospíšil připomíná, že průměrný plat soudce v Česku je 83 tisíc korun. Za tuto mzdu je možné zaměstnat právě tři vyšší soudní úředníky. Je na předsedovi soudu, jako manažérovi, aby posoudil, zda potřebuje nového soudce nebo je výhodnější přibrat specializovanou administrativní sílu.