Soukromá iniciativa vyzývá mladé lidi, aby přišli k volbám

Před volbami politici pomocí slibů, obrazů rozesmátých tváří a karikatur přesvědčují voliče, aby jim dali svůj hlas, někteří se snaží očernit své soupeře. Roste počet billboardů s politickou tématikou. Někteří voliči jsou přesto (nebo právě proto) lhostejní, nezasažení, k volbám nepůjdou. Někteří aktivnější občané na nerozhodnuté apelují, aby svůj hlas 2. a 3. června přece jenom přišli odevzdat.

Do některých kin a televizí přicházejí v těchto dnech osvětové reklamní spoty veřejně prospěšné kampaně Rozhodněte to, aneb Jít volit je sexy. Jejich autory jsou režiséři Michaela Pavlátová, Marek Najbrt a Ivan Zachariáš. Všichni vyrobili spoty na vlastní náklady, další finance vložili iniciátoři ze společnosti Mowshe. Proč to dělají? Vysvětluje Michal Gregorini:

"Nás trápí, že mladí lidé úplně kašlou na politiku, vadí nám, že lidi, kteří nechodí volit, vlastně na tu politiku jenom nadávají a sami se nezsnaží něco změnit. My nikomu neříkáme: Běž do politiky a dělej něco. My říkáme jenom: Využívej svého práva a vol."

Nápad vznikl letos v lednu. Protože režiséři neměli oporu v odborných průzkumech, které by napověděly, jak na danou skupinu nejúčinněji zapůsobit, pracovali podle vlastní intuice.

Slyšíme v animovaném spotu Pavlátové. Ona a také Najbrt oslovují mladé:

"Já jsem shromáždil typy lidí, kteří jsou typičtí tím, že nechodí k volbám. Je tam punker, skateboardista, různé typy mladých. Já jsem je tam dal, udělal jsem, že hází volební lístky do urny a v tom je celý princip,"říká Najbrt.

Naopak Zachariáš volil sestřih záběrů z poslanecké sněmovny. Na nich se poslanci s odpuštěním dloubají v nose a hnětou kuličky, čtou bulvární tisk, hrají karty na notebooku nebo - a to nejčastěji - spí.

Michaela Pavlátová
"Já jsem to na nikoho přímo necílil, protože jsem právě neměl ty výzkumy a nerozumím tomu. takže jsem to cílil na lidi, kteří mají zdravý rozum."

Sociolog a ředitel společnosti Factum Invenio Jan Herzmann říká, že důvody, proč mladí lidé nechodí k volbám, jsou tři:

"Nejdůležitější důvod je ten, že řada mladých lidí má pocit, že se jich to vůbec netýká. Že oni nemohou politiku ovlivnit, ale taky že politika neovlivňuje je. Druhá skupina souvisí s rozčarováním nad tím, jací politici jsou a jaké jsou politické strany a jak se dělá politika v česku. A třetí skupina důvodů se dá shrnout do neschopnosti rozhodnout se, vybrat si. Maldí lidé příliš nestudují volební programy jednotlivých stran a rozhodně ne něco, co je hlouběji za těmi programy skryto, takže těžko vybírají, kterou stranu by vlastně volili."

Navzdory vynaloženému úsilí ani tvůrci spotů ani statistik Herzmann nevěří, že spoty budou mít reálnou sílu přivést letos nové voliče k urnám. Umělci se shodují v tom, že důležitější pro ně bylo vyjádřit svůj názor.