Sparta se v Lize mistrů utká s Chelsea a Laziem Řím

Rozlosování skupin Ligy mistrů, foto: ČTK

Čtyři české fotbalové týmy znají své soupeře v evropských pohárech; Sparta v Lize mistrů, Slavia, Žižkov a Teplice v Poháru UEFA. O neúspěchu přitom může mluvit snad jen Slavia, to čeští atleti se podle škarohlídů budou z mistrovství světa v Paříži vracet přes Pohořelec.

Rozlosování skupin Ligy mistrů, foto: ČTK
Sparta po vydřené remíze 2:2 s Vardarem Skopje v domácím odvetném zápase celkovým skore 5:4 postoupila do Ligy mistrů. Los základních skupin milionové soutěže v Monte Carlu pro Letenské již tak šťastný nebyl, Sparta totiž bude hrát v jedné z nejsilnějších skupin s Chelsea, Laziem Řím a Besiktasem Istanbul. Jak ale připomíná trenér Sparty Jiří Kotrba, pokud fotbalově je skupina G těžká, pak divácky je velmi atraktivní:

"Máme se na co těšit nejen my. Ale především diváci v České republice."

Na Spartě před losem panovala s postupem do Ligy mistrů spokojenost, kdyby si ale fotbalisté a trenéři mohli soupeře ve skupině vybírat, volili by jednoho atraktivního protivníka a dva, s nimiž by se o druhé postupové místo mohli porvat. Přesto si Jiří Kotrba nestýská:

"Podle mého názoru to není v této chvíli úplně nejaktuálnější. Pro nás bylo nejdůležitější, že jsme v osudí byli, že jsme byli jedním ze čtyř mužstev z bývalého východního bloku, kteří se tam dostali. To je pro nás velké vyznamenání. Pokud bychom spekulovali, jestli by nebyl lepší ten nebo onen soupeř, to není v této chvíli to pravé ořechové, protože bude důležité, v jakém rozpoložení a v jaké formě na sebe jednotlivá mužstva narazí."

Trenéra Kotrbu zatím případné postupové šance jeho týmu příliš nezajímají, klíčem je podle jeho názoru hrát i proti soupeřům zvučných jmen každý zápas naplno:

"Budeme hrát každé utkání od začátku, nebudeme se zatěžovat tím, jak jsme hráli předchozí utkání, takže budeme hrát s klidnou hlavou. Asi nikdo od nás neočekává, že skupinu vyhrajeme. Pro každého v Evropě by asi bylo překvapením, kdybychom postoupili dál. My samozřejmě uděláme maximum, abychom dobře reprezentovali nejen Spartu, ale celou Českou republiku."

Jiří Kotrba již zažil Pohár UEFA, v Lize mistrů se objeví poprvé, stejně jako většina sparťanského kádru. Přesto nervozitu necítí a osobně se nejvíce těší na soupeře z Anglie:

"Je to mužstvo, které chce vyhrát Premier League a ligu začalo opravdu famózně. Co si než takové soupeře si přát? Z Lazia do Sparty prakticky přišel Karel Poborský, Besiktas Istanbul je mužstvo, které vloni vyřadilo Slavii. Takže to jsou soupeři, kteří českému diváku něco řeknou a Letná bude určitě vyprodaná."

A právě s Chelsea Sparta 16. září na domícím hřišti svou cestu Ligou mistrů začíná.

Zápas Slavia Praha a Celta Vigo, foto: ČTK
Slavii už počtvrté unikla Liga mistrů, přesto měla postup zase nadosah. V odvetném zápase porazila na Strahově Celtu Vigo po výborném výkonu 2:0 a k premiérovému postupu ji chyběla jedna vstřelená branka na soupeřově hřišti. Přestože rozhodují výsledky, výkon Slavie v odvetě zaujal jak diváky, tak mnohé fotbalové odborníky. Mezi ně patří i někdejší trenér "sešívaných", ale i Sparty, Jaroslav Hřebík:

"Slavia odehrála velmi dobrý zápas, ukázala, že má potenciál k tomu, aby hrála vyrovnané zápasy s kvalitními evropskými mužstvy. Zahrála velmi dobře v obranné fázi, samozřejmě, že obranná fáze podpořila tu útočnou. Hráči dokonce po dlouhé době předvedli výborný presink, na soupeře platily standardní situace, které Slavia měla a také je využila. Byla zkrátka blízko onomu kýženému postupu,"

chválil po utkání svěřence trenéra Miroslav Beránka Jaroslav Hřebík, který se domnívá, že rozhodující nakonec byl tradičně nepříliš přesvědčivý výkon Slavie na půdě soupeře, tedy ve Vigu:

"Ve Vigu jsem nebyl, takže to zcela nemohu posuzovat, ale je to dlouhodobá bolest Slavie, protože i v naší lize venku nepodává takové výkony jako tady na Strahově. Podle mého je strahovský stadion krásný a Slavia tady hraje výborné zápasy, ale je jen škoda, že takové výkony nepodává venku."

A čím si vysvětluje dvojí herní tvář svého celku kapitán a nejzkušenější hráč Slavie Pavel Kuka?

"Je to možná o zkušenostech, že oba dva zápasy byly úplně jiné a šlo také o to, že stejně jako my ve Vigu, tak i soupeř tady podlehl rychlým gólům. Kdybychom měli víc toho sportovního štěstí, tak by nějaká tečovaná střela skončila v brance a mohlo to být také 3:0."

V prvním kole Poháru UEFA se Slavia 17. září utká se srbským Sartidem Smederevo.

Do pohárové Evropy postoupila také Viktorie Žižkov, po domácí výhře nad kazašským Ženisem Astana 3:0 zvítězila 3:1 i v Astaně a bude pokračovat v prvním kole Poháru UEFA. Kazachstán byl pro žižkovské dosti exotickým místem, trenér Viktorky Vítězslav Lavička ale měl pro zázemí v Astaně jen slova chvály:

"Zdejší pobyt překonal veškerá naše očekávání, protože jsme byli ubytováni ve špičkovém pětihvězdičkovém hotelu, který nám nabídl veškéré možnosti, hráči měli okamžitě k dispozici regeneraci, dobře se vysdpali."

A stejného ocenění se od Vítězslava Lavičky dočkalo i domácí publikum:

"Musím říci, že obecenstvo bylo velice sportovní a korektní. Dokázalo ocenit neje zdařilé akce domácích, ale i povedené kombinace našeho mužstva a to si myslím, že je jev, který není často k vidění."

Roman Šebrle, foto: ČTK
V prvním kole Poháru UEFA se Viktorka utká s dánským Brondby IF. Další český zástupce v tomto poháru - Teplice - v prvním kole narazí na bundesligový 1.FC Kaiserslautern.

Čeští atleti zažili v Paříži smolné mistrovství světa, desetibojař Roman Šebrle, který před šampionátem odmítal jinou medaili než zlatou, skončil druhý, a jeho kolega Tomáš Dvořák čtvrtý. Další medailová naděje, diskařka Věra Pospíšilová, skončila ve finále pátá a tak poslední nadějí až do posledního dne mistrovství zůstával oštěpař Jan Železný. Trojnásobný světový šampion však nakonec ve finále hodil 84 metrů a 9 centimetrů a tento výkon mu stačil jen na nevděčné čtvrté místo.