Spojenci už využili vojenský dopravní letoun Tu-154

letoun TU 154

Spojenci už využívají český vojenský dopravní letoun Tu 154.Tento stroj nabídla Česká republika na podporu boje proti terorismu. Letoun převážel v minulých dvou dnech především materiál a osoby. Podrobnější informace má Eva Petržílková.

"Úkol byl splněn bez závad,"řekl ve středu novinářům o využití českého letounu Tu 154 v boji proti terorismu velitel šesté základny dopravního letectva v Praze-Kbelích Jaroslav Kankia. Podle něj byl letoun ve vzduchu nad Evropou asi šest hodin. Jeho úkolem byl především převoz materiálu a osob mezi Anglií, Německem a Francií...

"Provedli jsme čtyři lety a v této době splánováváme a připravujeme se na plnění dalších úkolů, které budou příští týden."

Jak Jaroslav Kankia dodal, mise českého letounu Tu 154 sloužila především k podpoře spojeneckých vzdušných radarových systémů AWACS. Spojené státy požádaly NATO o radarové letouny AWACS ke vzdušné ochraně jejich území jako náhradu za letadla amerických ozbrojených sil, která se nyní podílí na útocích proti Afghánistánu. Poskytnutí strojů AWACS ze společného arzenálu NATO k ochraně amerického území během kampaně USA proti terorismu schválila Rada NATO 4. října s dalšími sedmi požadavky USA.

Podle náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého může české dopravní letadlo uvolnit kapacitu pro stroje jiných zemí aliance. Ty se pak mohou podílet na přímé podpoře strojů nad Spojenými státy.

"Naše letadla budou plnit některé přepravní úkoly například, které nebudou přímou podporou té činnosti AWACSu, ale vytvoří podmínky pro odporu AWACSu."

Náklady na jeden let českého TU-154 se pohybují kolem čtvrt milionu korun. Provoz hradí Sevroatlantická aliance. Výdaje na posádku jdou z rozpočtu ministerstva obrany. Letadlo může najednou přepravit 84 lidí nebo 6 tun materiálu. Letoun Tu-154 je v současné době v Praze, na další misi by se měl vydat příští týden.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio