Špotáková i Šebrle jsou mistry světa

Roman Šebrle, foto: ČTK

Poté, co v první polovině minulého týdne potěšila české sportovní fanoušky tyčkařka Kateřina Baďurová, když na atletickém mistrovství světa v japonské Ósace získala stříbrnou medaili, nadešel víkend ještě radostnější. Dva nejcennější kovy přidali oštěpařka Barbora Špotáková a záhy i desetibojař Roman Šebrle.

Roman Šebrle,  foto: ČTK
I když medaile Špotákové a Šebrleho jsou stejně zlaté a jejich mistrovské tituly stejně světové, víc pozornosti na sebe strhnul přece jen Roman Šebrle. Veleúspěšný atlet, světový rekordman, olympijský vítěz a mistr Evropy, který v listopadu oslaví Kristova léta, totiž ještě dosud nikdy nedosáhl na titul mistra světa. Není divu, že na otázku, jak toto vítězství chutná, odpověděl slovy:
Roman Šebrle,  foto: ČTK
"Strašně dobře. Protože je to zlatá medaile, která mi chyběla a kde mi to dvakrát nedovolilo o ni bojovat po dobré přípravě, a musel jsem se sklonit před jinými šampióny, i když jsem moc chtěl a formu předtím jsem měl. Takže jsem hrozně rád, že se to obrátilo a že se nakonec to štěstí, které k tomu je potřeba, na mě usmálo. Takže jsem šťasten."

V nejtěsnějším závodě historie mistrovství světa Šebrle nasbíral 8676 bodů a o pouhých 32 bodů porazil dlouho vedoucího Jamajčana Maurice Smithe poté, co mu nevyšel úvod desetiboje a vůbec nejpomalejší běh na sto metrů na vrcholné akci v jeho kariéře narušil jeho psychickou pohodu. Až vrh koulí mu trochu vrátil sebevědomí a v této fázi zápolení českému borci pomohlo i odstoupení jeho největšího soupeře, obhájce titulu Američana Bryana Claye, kvůli zranění stehenního svalu. Poté přišla Šebrleho silná disciplína, skok vysoký, po kterém se vrátil k plné psychické pohodě a ve druhé polovině soutěže i přes dramatické momenty dokázal stanout na vysněném stupínku nejvyšším.

Barbora Špotáková,  foto: ČTK
Šestadvacetiletá oštěpařka Barbora Špotáková se rovněž nebránila pocitům radosti, i když v první chvíli ani svému úspěchu prý nechtěla věřit:
Barbora Špotáková,  foto: ČTK
"Úplně nové pocity a zatím tomu pořádně ještě nemůžu věřit. Hned první, co mě napadlo, tak určitě Honza Železný. Protože přece jen jsme spolu házeli naposledy takovou tréninkovou technickou seanci a vypadalo to velice dobře. A jsem strašně ráda, že určitě i on má radost."

Nová mistryně světa se dostala do vedení hned svým prvním hodem, jímž posunula český rekord. Ten poté ještě vylepšila v třetí sérii a jako sedmá žena historie přehodila hranici 67 metrů a to o 7 centimetrů. A jak Barboru Špotákovou z místa dění charakterizoval reportér Českého rozhlasu Miroslav Augustin?

"Nesmírně sympatická příjemná mladá žena. Přejme jí to. Zaslouží si to. Loni jí utekla zlatá medaile na evropském šampionátu velice těsně, dnes si suverénně řekla o zlato."

Autor: Peter Gabaľ
klíčové slovo:
spustit audio