Staroměstská radnice oslaví 680 let od založení

Staroměstská radnice, foto: Prague City Tourism

Volba Jiřího z Poděbrad českým králem i tříhodinové prohlídky pro milovníky historie - to vše nabídne 4. ročník akce Radnice dokořán. Staroměstská radnice totiž oslaví 680 let od svého založení. A slavit se bude šest dní - od 13. do 18. září.

Staroměstská radnice,  foto: Prague City Tourism
Oslavy začnou přednáškou o Jiřím z Poděbrad a prohlídkou reprezentačních prostor, uvedl Petr Slepička z Prague City Tourism:

„Bude to 18 akcí, všechny unikátní, vstupy jsou zdarma. Dokonce máme i víc jak tříhodinovou prohlídku s opravdu důkladným historickým výkladem, včetně hraných scének profesionálními herci. Každý si vybere. Máme tu pracovní listy pro děti, které už umí číst. Stejně tak spoustu akcí pro rodiče i pro pamětníky, kteří si pamatují stav radnice z různých dob, kteří tu kdysi měli svatební obřad nebo tu zažili vítání občánků a podobně."

Pro fajnšmekry jsou připraveny tříhodinové prohlídky

Na víkend jsou plánované rozsáhlé tříhodinové komentované prohlídky po celém areálu. Bohatý program nabízí i prohlídku běžně nepřístupných prostor.

Brožíkův sál s obrazem Zvolení Jiřího z Poděbrad českým králem  (vlevo),  foto: Prague City Tourism
„Budou připraveny například tematické prohlídky s doprovodným programem, které připomenou ty nejvýznamnější události, které jsou se Staroměstskou radnicí spojeny. Budou připraveny hrané scény, které připomenou volbu Jiřího z Poděbrad českým králem, jakožto nejvýznamnější událost, ke které na Staroměstské radnici došlo. Ale budeme připomínat i temnější okamžiky z minulosti například popravu sedmadvaceti českých pánů v roce 1621. Zajímavostí určitě bude také zpřístupnění běžně nepřístupných prostor, jako jsou podzemní prostory, historická kanalizace pod Staroměstskou radnicí, svatební síň nebo otevřeme v sousedství stojící rezidenci primátora na Mariánském náměstí,"říká Antonín Baloun z Prague City Tourism.

Kompletní rekonstrukce radniční věže bude brzy hotová

Kaple Panny Marie,  foto: Prague City Tourism
Slavnosti završí znovuvysvěcení oltáře v kapli Panny Marie kardinálem Dominikem Dukou. Novogotický oltář z dílny Josefa Mockera byl vážně poškozen útokem nacistů v roce 1945. Původní dílo se po náročné rekonstrukci vrátí do kaple po více než 73 letech. Součástí oslav bude také dokončování rekonstrukce věže Staroměstské radnice. Největší opravu radniční věže od druhé světové války komplikovaly statické poruchy ochozu věže a arkýře a zvětralé kamenné prvky na fasádě.

„Rekonstrukce věže byla rozdělena do tří etap. Začínali jsme ochozem věže Staroměstské radnice, poté přešly práce na kapli a arkýř kaple a v současné době náš dodavatel dokončuje kompletní rekonstrukci, restaurování prvků Staroměstského orloje. K jeho slavnostnímu odhalení by mělo dojít 28. září na svátek svatého Václava," popisuje Iveta Pekárková, ředitelka odboru služeb hlavního města Prahy.

Hlavní stroj v orloji,  foto: Sokoljan,  Wikimedia Commons,  Public Domain
Manželé Skálovi restaurují orloj ve svém ateliéru nedaleko Nymburka. Poprvé po 600 letech se ocitl rozložený na jednotlivé díly mimo Prahu. Dominantu Staroměstské radnice bude možné spatřit v takové podobě, ve které ji od konce druhé světové války nikdo neviděl.

„Ten stroj znám už devět let a znám ho obalený vrstvami nátěrů a všelijakých grafitových barev. Když jsme ho tady postavili a viděli vcelku, tak je to nádherný pohled. Je to velký krásný kovaný šperk,"říká restaurátor a orlojník Petr Skála.

Staroměstská radnice byla založena v roce 1338 za dob Jana Lucemburského. Vznikala postupným vykupováním měšťanských domů a jejich spojením do jednoho objektu. Ke konci druhé světové války byla její velká část zničena. V roce 1962 byla Staroměstská radnice prohlášena národní kulturní památkou.