Starosta Vsetína a senátor Jiří Čunek chce usilovat o místo předsedy KDU-ČSL

Jiri Cunek (Foto: CTK)

Starosta Vsetína a senátor Jiří Čunek chce usilovat o místo předsedy KDU-ČSL. O dosud neznámém politikovi se začalo mluvit poté, co vystěhoval část vsetínských Romů za hranice města. Svůj postup vůči neplatičům nájemného pak popsal jako "čištění od vředu". Jaké jsou šance kontroverzního politika?

Starosta Vsetína a senátor Jiří Čunek, foto: ČTK
O tom, zda Jiří Čunek bude kandidovat do čela lidovců, rozhodne ve čtvrtek zlínská organizace strany, která ho pravděpodobně do volebního klání vyšle. Podle místopředsedy KDU - ČSL a šéfa strany ve zlínském kraji Jiřího Stodůlky, hovoří pro Čunkovu kandidaturu úspěchy v komunální politice.

"Potřetí uspěl v komunálních volbách na starostu. Navíc byl zvolen téměř bezkonkurenčně i senátorem."

Svou kandidaturu zatím stále zvažuje předsedkyně poslaneckého klubu lidovců Vlasta Parkanová. Zda se Čunkovi 9. prosince na brněnském kongresu postaví, oznámí nejpopulárnější politička posledních měsíců příští týden. Žádného jiného kandidáta zatím křesťanští demokraté nemají. Stranu po rezignaci Miroslava Kalouska od srpna dočasně vede místopředseda Jan Kasal.

Senátor Petr Pithart
Mezi lidovci má vsetínský starosta a novopečený senátor řadu zastánců i odpůrců. Širší vedení KDU-ČSL nedávno zvažovalo, zda Čunka nějakým způsobem potrestá. Nakonec se celostátní výbor usnesl, že řešení, které starosta vybral, je mimo program KDU-ČSL a odpovědnost za něj nese pouze Čunek, nikoli strana. Mezi jeho kritiky patří senátor Petr Pithart.

"Kandidatura samozřejmě v té straně vzbudí určité pnutí, jehož intenzitu si nedovedu představit, ale nebude nevýznamné."

Romští aktivisté podávají na Jiřího Čunka trestní oznámení za zneužití pravomocí veřejného činitele a vydírání. O podrazu svého kolegy hovoří starostové městeček, kde Vsetín koupil Romům staré a podle některých názorů nevyhovující domy. Jak píše časopis Týden, Vsetín nedávno navštívila i respektovaná romská novinářka Daniela Cincibusová, která nakonec překvapivě konstatovala, že Čunek Romům pomáhá. Lidé podle ní vsetínský problém neznají a z Romů dělají pouze oběti. Starosta Čunek podle ní však používá pro svou politiku špatná slova. To konstatují i někteří komentátoři, když uvádí, že kdo dům, kde Romové původně bydleli, viděl, musí starostovi přitakat. Předseda strany však nesmí mluvit tak, aby nechal byť skulinku pro rasistický výklad. Svým odpůrcům se hodlá Čunek na sjezdu v Brně postavit. Na současném vedení lidovců mu vadí, "že se příliš zahledělo do sebe" a chce, aby se strana víc držela svých postojů.

"Chtěl bych, aby se změnil výraz strany v očích občanů České republiky."

Foto: ČTK
Někteří analytici potvrzují, že Čunkovi jeho politika pomohla vyhrát říjnové senátní volby. Na tom, zda starostovi kontroverze prospívají nebo škodí, se nicméně neshodují. Dalo se za této situace Čunkovo rozhodnutí kandidovat do čela strany očekávat, to je otázka pro politologa Bohumila Doležala.

"Já myslím, že se dalo očekávat a že si pan senátor na něj cílevědomě připravoval cestu tím tolik diskutovaným řešením otázky s romskými neplatiči ve Vsetíně, což mu zajistilo, že se o něm velmi mluvilo. To je taková standardní forma forma nástupu, ze které ale bohužel vůbec nic nevyplývá o tom, co ten člověk má za program a co by dělal. Veřejně prohlásil, že vylučuje spolupráci na vládě, která by byla podpovaná komunisty, i podporu takové vlády. Čili v tomto směru drží to lidovecké stanovisko. Na druhé straně se schází s Paroubkem. A to v době, kdy není vůbec ve funkci. Proč se s ním schází, o tom se není dost dobře možné v tuto chvíli dohadovat."

Jiří Čunek svoji schůzku vysvětlil tím, že ho chtěl Paroubek poznat. Také podle šéfa ČSSD šlo spíše o společenské setkání.