Stát částečně uhradí dluhy nemocnic

Marie Součková, foto: ČTK

Několik nemocnic v regionech se ocitá před krachem. Stát je k letošnímu roku převedl na kraje, aniž by uhradil existující dluhy. Strany vládní koalice se proto v úterý dohodly, že poskytnou více než dvě miliardy korun na oddlužení bývalých okresních nemocnic. Koaliční lídři také ustavili společnou komisi, která má navrhnout dlouhodobější řešení problémů ve zdravotnictví. Podrobněji se otázce věnuje příspěvek Viléma Faltýnka.

Marie Součková, foto: ČTK
"Vláda poskytne krajům prostředky na úhradu auditovaných závazků okresních nemocnic, které vznikly do 31. prosince 2002," prohlásil po úterní schůzce vládní koalice premiér Vladimír Špidla. Nemocnice vyčíslily v auditech své dluhy na téměř šest a půl miliardy korun, ministryně zdravotnictví Marie Součková jim původně slibovala 1,25 miliardy. Součková po více než dvouhodinovém jednání koaličních lídrů v Kramářově vile řekla, že je s výsledky schůzky velmi spokojena, dál jednání nekomentovala.

Problémy ve zdravotnictví se ovšem pravidelně vracejí. Podle premiéra je proto nutné řešit problémy rezortu s perspektivou do budoucna. Vláda např. do 14 dnů rozhodne, jak podstatně zkrátit lhůty splatnosti zdravotních pojišťoven. Odvolání ministryně Součkové nezvažuje. "Každé tři roky se řeší akutní krize financování ve zdravotnictví, je to dáno tím, že naše zdravotnictví je dlouhodobě v bilanční nerovnováze. Nesouvisí to s jednolivými ministry," uvedl premiér.

Koaliční pracovní komise zároveň navrhne plán dlouhodobé stabilizace resortu, dodal lídr KDU-ČSL Cyril Svoboda:

Podle stínového ministra zdravotnictví za opoziční ODS, senátora Tomáše Julínka, by se oddlužení mělo týkat jednak krajských nemocnic, jednak je třeba přispět na stabilizaci systému. Co konkrétně vyčítá stávající ministryni Součkové?

"Paní ministryně má tendenci z pozice státu do toho zasáhnout, dimenzovat služby, jak ona říká, upravovat lůžka, zasahovat do zdravotních pojišťoven... A já mám úplně opačné návrhy: aby se mohl projevit systém jak byl založen, aby hlavní politiku odehrály zdravotní pojišťovny a jejich smluvní síla při tvorbě sítě a aby ony garantovaly stabilitu systému. Svými zásahy jim stát tu roli znemožňuje," uvedl Tomáš Julínek. Podle něj by se systém zdravotní péče měl velmi silně individualizovat. Zdravotnictví postavené na zapojení občana se podle něj velmi dobře osvědčuje v Holandsku nebo v zemích třetího světa, v Jižní Africe. Existující systém vyžaduje subvence státu a automaticky obsahuje prvek nestability.