Stát DPH z dárcovských esemesek vrátí

0:00
/
0:00

Vláda v úterý rozhodla o státní pomoci postiženým oblastem: Jednak potvrdila humanitární pomoc ve výši 15 milionů a jednak rozhodl o dalších 200 milionech, které půjdou na obnovu a rozvoj oblasti. Současně rozhodla vrátit 19 procentní daň za sms zprávy českých dárců, která zatím jde z darované sumy do státní pokladny. Středu 5. ledna 2005 prohlásila vláda za den smutku. Více v příspěvku Viléma Faltýnka.

Stejně jako v celé Evropě, také v Praze si lidé ve středu v poledne připomněli desítky tisíc obětí přírodní katastrofy z pobřeží Indického oceánu. Také mezi turisty z evropských zemí jsou stovky mrtvých. Přestože počet pohřešovaných Čechů výrazně klesl, u sedmi nadále panují tzv. "silné obavy" o jejich život, což znamená například to, že se v době příchodu tsunami vyskytovali v místech, kde s ohledem na věk či plaveckou vybavenost pravděpodobně nemohli mase vody čelit. Nebyl však zatím nalezen důkaz o jejich smrti.

Vláda na úterním zasedání potvrdila rozhodnutí uvolnit na humanitární pomoc 15 milionů korun a zároveň uvažuje o zhruba 200 milionech na obnovu a rozvoj postižených zemí v dlouhodobém horizontu. Zmíněných 15 milionů je čerpáno již od prvních dnů po katastrofě, zatím nebyl schválený limit naplněn:

Cyril Svoboda, foto: ČTK
"Pět milionů bylo uvolněno na dětský fond Unicef. Další tři miliony byly vyčerpány na pomoc, která se realizovala lety, ať už to byly léky, vakcíny, repelenty, pitná voda, vaky na mrtvá těla, desinfekční soupravy, takže je vyčerpáno zhruba osm milionů korun. Zbytek do těch patnácti milionů se zřejmě vyčerpá další bezprostřední humanitární pomocí. Abychom oddělili humanitární pomoc, což je obnova a rekonstrukce, kde bude primární roli hrát ministerstvo průmyslu a obchodu."

Uvedl ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda. Jak upřesnil předseda vlády Stanislav Gross, v zacílení humanitární pomoci spoléhá Česká republika na koordinační centrum Evropské unie.

"Poskytujeme to, co je poptáváno a o čem získáváme informaci především prostřednictvím tohoto evropského centra, samozřejmě, pokud získáme nějakou konkrétní informaci prostřednictvím například našeho zastupitelského úřadu, tak i tímto způsobem."

Ministři rovněž souhlasili, aby peníze, o které výdělek z dárcovských sms zpráv připraví DPH, byly charitativním organizacím vráceny. Vítězslav Vurst za občanské sdružení Adra operativní rozhodnutí vlády velmi přivítal, připojil však také jedno malé ale:

"To malé "ale" je v tom, že bychom byli moc rádi, aby tento systém, tak jak je nastavený teď na pomoc Asii, byl nastavený i na všechny podobné projekty, kde lidé dávají peníze přes dárcovskou esemesku."

Díky vrácenému DPH lze již dnes výnos dárcovských sms zpráv kalkulovat ve výši přesahující 28 milionů korun.

"Aktuální stav je 880.000 dárcovských esemesek a v součtu to je 28.800.000. Násobeno už tou skutečnou částkou. Občané sice platí DPH, ale nám bude vráceno."

Vurst dodal, že způsob a dobu navracení peněz projedná Adra s ministerstvem financí v pátek.