Štěpán Mareš: "Ve mně, Pavle Dostále, zůstaneš napořád!"

Štěpán Mareš, foto: ČTK
0:00
/
0:00

V neděli zemřel ministr kultury Pavel Dostál. O vzpomínku na něj poprosila Martina Lustigová kreslíře a karikaturistu Štěpána Mareše. Ten je známý například jako spoluautor příběhů mimozemšťana Zeleného Raoula, který v týdeníku Reflex svérázným způsobem komentuje politické dění v České republice. Marešovými karikaturami se mnozí politici cítí uraženi. Pavel Dostál však mezi ně, jak uslyšíte, nepatřil.

Pane Mareši, jak jste se seznámil s Pavlem Dostálem?

Štěpán Mareš,  foto: ČTK
"No já jsem se s panem ministrem kultury Pavlem Dostálem seznámil takovým trošku kuriózním způsobem. Je to pár let zpátky. Jel jsem v Praze po Žižkově autem a zvonil mi telefon. Nějaké neznámé číslo. Koukám na to, neměl jsme handsfree, ale zvedl jsem to, ač se to za jízdy nesmí. Volal mi nějaký pan Dostál. A já jsem říkal: ´No Dostál, no neznám...´ A on povídá: ´No ministr kultury Dostál. To jsem já.´ Tak to mě celkem ohromilo. Tak jsem zastavil a bavili jsme se. Proč mi volal? Nabídl mi výstavu mých kreseb v parlamentu. A to mě nadchlo. Říkal jsem si, že to je zajímavá nabídka. Takže ta výstava se asi po dvou měsících uskutečnila a tam jsme se poprvé potkali osobně. My jsme samozřejmě předtím o sobě věděli, ale nikdy jsme se neviděli naživo, až teda tam na té výstavě, kterou mi zahajoval společně s panem Václavem Klausem, tehdejším předsedou parlamentu. Takže toho jsem si velmi vážil. Bylo to takové kuriózní setkání. My jsme se samozřejmě ještě potom několikrát potkali na různých akcích. Takže jsme se vždycky tak pozdravili, popovídali, prohodili pár slov.
Pavel Dostál a Miroslav Ondříček  (vpravo)  - archivní snímek z března 2004,  foto: ČTK
My jsme se tak nějak jako měli rádi. On měl rád tu moji kresbu a ty moje práce. Byl to člověk, který měl opravdu velký rozhled a velký smysl pro humor a nadsázku a pro legraci. Naposled jsem ho viděl na ministerstvu kultury, kam jsem za ním přišel tak nějak si na chvilku popovídat. A on měl na dveřích nalepenou samolepku. Na ní byly moje kresby - byla to taková samolepka jako dárek pro čtenáře časopisu Reflex. Byl na ní nakreslený Zelený Raoul a tři politikové: Václav Havel, Miloš Zeman a Václav Klaus. Ti tři tehdy odcházeli z politiky. Miloš Zeman končil, šel na Vysočinu, Václav Havel končil coby prezident a Václav Klaus tehdy končil coby předseda ODS. Takže tihle ti byli nakreslení na samolepce, na které bylo napsáno: ´Truhlíci odcházejí, já zůstávám.´ To říkal Zelený Raoul. A tuto samolepku měl pan ministr nalepenou na dveřích do své kanceláře. A to mě potěšilo. Když jsem se dozvěděl, že zemřel, tak mi to přišlo nesmírně líto. A vzpomněl jsem si na tu samolepku a tak jsem si říkal, že ve mně, Pavle Dostále, zůstaneš napořád, i když jsi taky už odešel. Byl to úžasný člověk, moc jsem si ho vážil, byl chytrý. Škoda ho!"