Stovka českých rodin pozvala na oběd domů cizince

vecere

Stovka rodin cizinců, kteří dlouhodobě žijí v ČR, poobědvala tuto neděli typicky česká jídla u svých českých sousedů. Projekt nazvaný Rodina od vedle tak chce cizincům usnadnit navázání kontaktu s českým prostředím a umožnit jim lépe do něho zapadnout. Jak se oběd povedl a zda splnil svůj účel, o tom se dozvíte od Zdeňky Kuchyňové.

Organizátoři setkání se snažili dát dohromady rodiny s podobným věkem i počtem dětí. Důvod byl ten, aby jak hostitelé, tak hosté našli více společných témat k rozhovoru a navázání přátelství. Jak uvedla Michaela Dvořáková ze sdružení Slovo 21, atmosféra byla výborná a v 90ti procentech pozvali rodiny cizinců své hostitele k sobě domů nebo se dohodli, že někam společně půjdou. Kolik národností české rodiny vlastně navštívilo?

"Bylo 40 různých národností, takže to bylo opravdu velmi pestré. Měli jsme tam Ukrajince, lidi ze Sýrie, z Ruska, z Angoly."

Jak jste vybírali české rodiny?

"České rodiny se většinou hlásily samy a to po výzvě v médiích a nebo si našli informaci na webových stránkách."

Jak spolu rodiny komunikovaly? Jazyková bariéra tam asi trošičku byla.

"Projekt je zaměřen na cizince, kteří tady v České republice žijí dlouhodobě, takže je u většiny velký předpoklad, že tady další desítky let zůstanou a budou tady žít. Proto jazykem tohoto setkání byla čeština. Občas se samozřejmě vyskytly menší problémy, ale většinou se ti lidé perfektně domluvili."

Jednou z rodin, u které byli cizinci na návštěvě, byla rodina Baracova z Prahy. František Barac byl velice spokojený.

"K nám přišla na návštěvu rodina z Guinnei - Bissau. Tatínek, maminka a měli sebou dceru. Uměli docela dobře česky. Už jsou tady dost dlouho, takže to bylo docela zajímavé pro nás i pro ně."

Co jste jim uvařili?

"Oni měli podmínku, že jim nechutnají knedlíky a tak jsme nakonec zvolili rybu. Říkali, že to bylo výborné. Mohli bychom povídat hodiny a hodiny, ale toho času nebylo tolik."

Jak setkání dopadlo, bude ten kontakt pokračovat?

"Dohodli jsme se, že určitě ano. Oni rádi grilují a jejich země je pro nás také zajímavá, takže se určitě ještě sejdeme."

Přípravu akce i její konání zachytí dokumentární film, který představí také některé české a zahraniční rodiny. Počítá sdružení Slovo 21 s dalším projektem podobného typu - to je otázka pro Michaelu Dvořákovou.

"Připravujeme podle regionálního principu 14 kulturních setkání, kde by se sešli jak už účastníci letošního projektu, tak ale i další kamarádi, přátelé, známí z práce a byly by to takové kulturní večery."