Straka - trumf lidovců na Karlovarsku?

Fotbalový trenér František Straka

Velkou hvězdou víkendového sjezdu křesťanských demokratů byl kromě prezidenta Václava Klause také František Straka. Tento bývalý fotbalový reprezentant, hráč německé bundesligy, trenér Teplic a Sparty totiž bude volebním lídrem lidovců v Karlovarském kraji. Blíže k tomu Zdeněk Vališ.

František Straka s manželkou, foto: Autor
František Straka byl na sjezd pozván jako čestný host. Přijel sice i s manželkou v sobotu po zahájení s tříhodinovým zpožděním a po třech hodinách se opět odporoučel, ale během svého pobytu na sebe stačil strhnout většinu pozornosti, delegátů i novinářů. To, že bude nestraník Straka jedním z volebních lídrů lidovců, považují mnozí za dosti geniální tah. Karlovarský kraj rozhodně není a nikdy nebyl baštou KDU-ČSL. Ani jeden kandidát se nikdy za region do parlamentu nedostal. Fotbal je ale v Česku nejpopulárnější zábava a Straka byl nejen úspěšný, ale také zábavný trenér, kterého nešlo přehlédnout, když létal zuřivě kolem ´lajny´, ulevoval si střídavě česky a německy, rval si vlasy a spínal ruce k nebesům. Díky jeho temperamentu si ho pamatují i ti, co kopané neholdují. Najdou se ale i kritici. Prý má trenér - showman málo strukturované politické názory. Méně decentními slovy řečeno, politika je pro něj španělskou vesnicí. František Straka ale takové pomluvy vyvrací. Říká, že jestliže slavný hokejista Jaromír Jágr fandí ODS, tak jeho táhne srdce k lidovcům. Jakými tématy by tedy chtěl přitáhnout voliče?

"Mým záměrem je oslovit díky sportu rodiny, mladší generaci s cílem dát mladým lidem nový impuls k tomu, aby se uměli zařadit do naší společnosti, abychom dokázali dotvořit jejich charakter. Podívejte, dnes jsou celosvětovým problémem drogy, s tím je spojeno i školství. To vše jsou témata, na která bych se chtěl zaměřit."

Jak by se ale František Straka zachoval, kdyby se dostal do parlamentu a potom by mu přišla nějaká lukrativní nabídka na post trenéra?

"Určité riziko tady samozřejmě je. Kdyby přišla nějaká nabídka ze zahraničí, byl by to problém. My jsme si ale dali jasná pravidla hry, že kdyby se to stalo, šel by Straka trenérskou kariérou."

Český klub by prý František Straka trénovat mohl.

"Myslím si, že trenérská a poslanecká práce v Česku se dají spojit. Nebyl v tom takový problém."

Ani předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek nevidí ve spojení trenéra a poslance nějaký velký problém.

"Výjimečné osobnosti z některých lidských profesí, jsou-li zvoleny do parlamentu, také nepřestanou se svou profesí, ať už je to vědec nebo umělec. Předpokládám, že špičkový sportovec nebude rezignovat na sport a přesto může být dobrým poslancem."

František Straka je miláčkem fotbalového národa. Při jeho působení v Teplicích nebo na Spartě fanoušci volali, že Straka je Bůh. Jak se s tímto faktem vypořádají křesťanští demokraté? Podle 1. místopředsedy strany a Poslanecké sněmovny Jana Kasala s tím nebudou mít žádné problémy.

"I František Straka ví, že Bůh je jenom jeden. Pokud tak na něj volají lidé a vyjadřují tím, že je téměř všemocný, tak mají na mysli, že je tomu tak na hřišti nebo za čarou na trenérské lavici. Určitě si ti, co ho takto oslavují, nemyslí o Františkovi Strakovi, že by uměl stvořit svět a řídit běh dějin. S tím tedy určitě žádný problém nebude."

Je zde ale jiný problém. František Straka získal v roce 2002 německé občanství a českého se vzdal. Aby mohl kandidovat ve volbách, musel zažádat o české občanství. Prý se to do voleb stihne.