Strany začaly jednat o možné koalici

Foto: ČTK

Hned poté, co byly známy výsledky voleb, vynořila se před politiky další velká neznámá - kdo a s kým bude jednat o vládní koalici. Většinu ve sněmovně by sice dala dohromady ODS spolu se stranou TOP 09 a Věcmi veřejnými, nejvíce hlasů ale získala sociální demokracie a je zvykem, že právo na první pokus o sestavení vlády mívá právě vítěz.

Jednání o možné koalici už probíhají. Lídry všech stran, které se do poslanecké sněmovny dostaly, si na pondělí pozval i prezident Václav Klaus. Pokud by prezident opravdu pověřil sestavením vlády nejprve ČSSD, padla by tato odpovědnost na Bohuslava Sobotku.

"Musím říct, že sociální demokracie by pokládala za optimální, kdyby pan prezident postupoval v souladu s ústavními zvyklostmi a požádal o vedení jednání o sestavení vlády zástupce sociální demokracie."

Karel Schwarzenberg  (vlevo) a Miroslav Kalousek  (vpravo) z vyjednávacího týmu TOP 09,  Petr Nečas  (v pozadí vlevo) a Petr Tluchoř  (v pozadí vpravo) z týmu ODS,  foto: ČTK
Tento názor také Sobotka při pondělním jednání prezidentovi přednesl. Šance, že by sociální demokracie sestavila vládu, ale není velká.

Druhý nejvyšší počet hlasů získali ve volbách občanští demokraté. Jejich kandidátem na premiérský post je Petr Nečas. ODS nabídla TOP 09 a Věcem veřejným vytvoření vlády "rozpočtové odpovědnosti."

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg uvedl, co je důležité pro jeho stranu:

"Ty zásadní reformy, které jsou nutné, abychom nastolili opravdu právní stát v České republice, aby se provedly nutné rozpočtové škrty, abychom mohli asanovat státní finance. Toto jsou pro nás klíčové otázky."

Vyjednavači ODS i TOP 09 se už spolu kvůli případné vládě sešli, dohodli se na diskusi o šesti programových okruzích.

Budou jednat např. o otázce veřejných rozpočtů, důchodového systému nebo korupce státní správy. Oznámili také společný postup na první ustavující schůzi sněmovny. Jaké kroky se chystají, přiblížil Petr Nečas:

"Omezit počet funkcionářů Poslanecké sněmovny, snížit platy ústavních činitelů, zdanit jejich náhrady, omezit poslaneckou a senátorskou imunitu, to budou kroky, které budou provedeny velmi rychle a které tato koalice rozpočtové odpovědnosti bude prosazovat ještě předtím, než oficiálně začne fungovat na bázi podpisu koaliční smlouvy."

Zprava předseda strany Věci veřejné Radek John,  předseda KSČM Vojtěch Filip a místopředseda ODS Petr Nečas,  foto: ČTK
Třetím členem možné budoucí koalice je strana Věci veřejné. Její předseda Radek John řekl:

"Když se domluvíme na konkrétním prosazení našich programových bodů a je tam řada shod, tak přijmeme zodpovědnost jít do vlády. Jinak jsme samozřejmě vždycky říkali voličům: podpoříme každý dobrý návrh, ať jde zprava nebo zleva, který zastavuje korupci, zadlužování...Necpeme se do vlády, umíme si představit, že jsme velmi konstruktivní opozice."

Kromě výše zmíněných stran se do sněmovny dostali i komunisté. Jejich předseda Vojtěch Filip počítá s tím, že zůstanou v opozici.

"My jsme připraveni a náš klub, až bude ustaven zpracuje legislativní plán tak, abychom mohli ty jednotlivé kroky, které jsme slíbili voličům předkládat do Poslanecké sněmovny."

Jak ale nakonec jednání dopadnou a kdo bude pověřen sestavením vlády, zatím není jasné.