Studenti pátrali po „tragických místech paměti“

Ausstellungsplakat „Tragische Orte der Erinnerung“

Výstavu Tragická místa paměti si mohou lidé od minulého týdne prohlédnout v kostele svatého Vojtěcha v Ústí nad Labem. Výstavou tak vyvrcholil stejnojmenný projekt v němž se severočeští studenti snažili zmapovat místa tragických událostí, které se odehrály v jejich regionu.

Studenti se během projektu zabývali například vyhnáním Čechů z obsazených Sudet nebo naopak poválečným odsunem Němců z Československa.

Tragická místa paměti jsou projektem společnosti Collegium Bohemicum a organizuje ho občanské sdružení Antikomplex. Jeho ředitel Ondřej Matějka uvedl:

"Je založen na myšlence, že se pokusíme podívat na období 1938 až 1945 novýma očima, očima studentů a oni se pokusí podívat na tyto tzv. velké dějiny z hlediska toho, co mají přímo ve svém městě, za svým domem, za svojí školou. Ta místa paměti jsou v tom důležitá, protože my skutečně jsme studenty nabádali k tomu, aby zkoušeli najít konkrétní místa, kde se něco v tomto období odehrálo, co je nějak pozoruhodné nebo pamětihodné. Studenti tak hledají to, co se jich týká a je to docela funkční spojení, které činí ty velké dějiny představitelnější nebo uchopitelnější."

"Tragických míst paměti" je v regionu dost. Jako příklad uvádí Matějka okolí města Postoloprty, kde býval tábor pro židovské míšence, z něhož dnes nezbylo téměř nic. Na druhé straně Postoport je pak místo, kde po II. světové válce došlo k masakru několika stovek Němců.

Do projektu se zapojilo okolo 80 studentů ze čtyř gymnázií v ústeckém kraji, kteří se v rámci pátrání po tragických událostech setkávali i s pamětníky.

"My jsme je nabádali, aby začínali ve své rodině, aby to nebylo tak, že půjdou za někým, koho my jim doporučíme, nějakého ´profesionálního pamětníka´, ale aby si zkoušeli najít ty lidi sami a skrze to hledání získali k tomu člověku vztah. Jeden student přímo napsal, že až teprve když se babičky takhle ptal, tak zjistil, co zažila, že ho nikdy nenapadlo s babičkou takhle mluvit a přemýšlet o tom, že má rodina v sobě nějaké historické vrstvy."

Výstava je členěná podle škol, které se projektu účastnily a jeden panel představuje jedno místo paměti. Přiblíží jej mapy, texty, části vzpomínek pamětníků a především dobové fotografie. Výstava bude v Ústí nad Labem k vidění do konce června, poté se přesune do dalších míst v Česku i v zahraničí. Z materiálů, které studenti zpracovali, vyjde také knižní průvodce po "tragických místech paměti" regionu.