Studny potřebují povolení

0:00
/
0:00

Pořádný zmatek je teď kolem studní a septiků. Vše začalo oznámením ministerstva zemědělství, že se blíží zánik povolení na čerpání vody ze studní a vypouštění odpadů do septiku.

Lidé byli překvapeni, že vůbec nějaké povolení potřebují. Přitom to není žádná novinka. Tahle povinnost je v zákoně už od roku 1955, jenže ji téměř nikdo nekontroloval. Vodu ze studny přitom odebírají milióny lidí a septik používá na 200 tisíc domácností hlavně v malých obcích, kde není kanalizace. Na sklonku zimy se na obecních vývěskách objevily letáky, ve kterých mimo jiné stálo, že za nepovolený odběr vody ze studní a vypouštění splašků ze septiku hrozí až padesátitisícová pokuta. A na úřadech začaly zvonit telefony, potvrzuje starosta jihočeských Netolic Oldřich Petrášek.

"Určitě to lidé nevěděli a trošku je to vyděsilo, takže běhají na úřad. My se snažíme poradit, jak to jde. Například jsme v našem zpravodaji, který lidé dostanou do každé schránky, vydali celý list informací, koho se opatření týká, co mají dělat a tak dále. Myslím si, že kdyby ta kampaň začala o rok dřív, stejně by to většina lidí, jak je v Čechách zvykem, nechala na poslední chvíli. Na kampani mě trochu zarazilo, že když jsme sem dostali krabici materiálů, tak jsem si myslel, že jsou to informační brožurky, ale byly to jen čisté bloky s obálkou, že končí povolení ke studním, tak to mě připadalo skoro zbytečné vyhazování peněz za takovou formu reklamy."

Je vůbec povolení nutné a znamená to administrativní zátěž pro úřad?

"Určitě to znamená administrativní zátěž. Na druhou stranu si myslím, že je to nutné pro budoucnost, aby se v těchto věcech udělal pořádek. Například, když si někdo bude budovat novou studnu, tak aby se nestalo, že někomu stáhne vodu a tak dále."

Co budete dělat, když má někdo studnu načerno?

"Tam jsou možné nějaké sankce, ale spíš se snažíme lidi dovést k tomu, aby se to dalo do pořádku."

Také podle hydrologů má povolení na studny a septiky smysl. Podzemních vod v Česku totiž ubývá a svou roli v tom hrají i změny klimatu. Septiky zase zatěžují životní prostředí, takže se může stát, že budou časem zakázány. Určitým problémem je, že lidé dostávají na různých úřadech různé informace. Jak píše český tisk, například v jihomoravském Tišnově vám řeknou, že septiky od příštího roku nepovolují. Lépe jste na tom v Prachaticích. Úředníci septik povolí, pokud je vybaven pískovým filtrem. A občané tápou. Na internetových stránkách je uklidňuje ministerstvo zemědělství. Žádné plošné kontroly se nechystají. Povolení se bude kontrolovat namátkově nebo pokud načerno postavená studna vezme ostatním v okolí vodu.