Sucho komplikuje lidem v Česku život

Dlouho trvající vedra značně komplikují život v Česku. Na jedné straně vysychající prameny omezují v mnohých obcích dodávky pitné vody, na straně druhé komplikují práci některých podniků, jejichž výroba je na přísunu užitkové vody závislá. Navíc rychle roste nebezpečí vzniku požárů lesních porostů. Situaci mapoval Josef Kubeczka.

Situace v zásobování pitnou vodou není sice kritická, ale v některých oblastech začíná lidem komplikovat život. Například v severních Čechách je kvůli vysychajícím pramenům několik horských obcí bez vody. Tou je zásobují cisterny, na které denně čekají více než tři tisíce lidí z 24 vesnic. Podle Karla Emingera ze Severočeských vodovodů a kanalizací se jim situaci zatím daří zvládnout bez větších problémů:

"Všechny hlavní zdroje, což jsou přehradní nádrže v Jizerských horách a přehradní nádrže v Krušných horách, jsou kapacitně dostačující. I velké podzemní zdroje, například na Litoměřicku a Liberecku, mají zatím dostatek vody, tak že z těchto zdrojů potom převážíme vodu cisternami do těch problémových lokalit."

Jednou z postižených obcí je Chotyně na Liberecku. Kvůli vyschlému řečišti chybí voda zatím hlavně výše položeným domům. Několik stovek lidé je zásobováno cisternami a vzniklou situaci musí starostka obce Jana Mlejnecká řešit operativně:

"Nejsme úplně bez vody. Ve středu obce a na nižších místech ještě voda teče. V těch vyšších to řešíme cisternami. Musíme to organizačně trošku lépe propracovat, aby jezdily v době, kdy lidé budou doma. Problémy, o kterých víme, tou cisternou řešíme a budeme řešit dál."

Sucho se stále více podepisuje také na množství vody ve východočeských řekách. Kritická situace je na Dědině, Cidlině a Doubravě. O víkendu se stav zhoršil i na Úpě, Metuji a Orlici v Týništi. V povodí Bělé na Rychnovsku vodohospodáři vyhlásili regulační opatření, která se týkají i velkých odběratelů - například podniku Auto-Škoda Kvasiny. Podle tiskového mluvčího firmy Jaroslava Černého ale provoz ohrožen není:

"Naše denní spotřeba vody, mluvím o užitkové vodě, kterou bereme pro Kvasiny, řádově 50 kubických metrů, není zase tak velká a jsme domluveni s vodohospodáři, že pokud to nebude stačit, budeme moci odebírat pitnou vodu, které tam je dostatek."

Krajský úřad Středočeského kraje doporučil radnicím v regionu, aby zakázaly vstup do lesů. Kvůli vedru a dlouhotrvajícímu suchu totiž hrozí vznik požárů. Jak potvrdil mluvčí úřadu Martin Krafl, vyprahlé lesy teď může zapálit i malá jiskra:

"Je třeba mít situaci pod kontrolou. Z preventivních důvodů majitelům lesů, tedy především obcím, proto kraj doporučil, aby zvážili vydání přechodného zákazu vstupu do lesů. Středočeský kraj není vlastníkem lesů a nemůže zákaz vstupu do nich vydat."

Některé středočeské radnice už lesy uzavřely - například na Mladoboleslavsku, v okolí Mnichova Hradiště a na Nymbursku. Až do konce srpna jsou nepřístupné hvozdy na Prachaticku. Jinde o se o zákazu vstupu teprve jedná. Mimořádná opatření může oddálit jenom vydatnější déšť.