Svatováclavské slavnosti představí neznámou tvář skladatele J. J. Ryby

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Svatováclavské slavnosti? Nejedná se o pouť ani ani venkovský jarmark. Mezinárodní festival duchovního umění, který nese jméno českého světce Václava, začne 14. září po čtrnácté a nabídne letos 20 koncertů vážné hudby, mezi nimi i řadu zahraničních vystoupení a jednu filmovou projekci. S Jaroslavem Eliášem z pořádající Společnosti pro duchovní hudbu hovořil Vilém Faltýnek.

Svatováclavské slavnosti jsou označeny jako mezinárodní festival duchovního umění. Z 98 procent ale náplň tvoří hudba. Co se dnes skrývá pod označením duchovní hudba?

"Tak duchovní hudbu bychom pro oprientaci mohli rozdělit na dvě části: Na tu hudbu liturgickou, to je asi každému jasné, při bohoslužbách jaká hudba má zaznívat. Ale pak je taky ta neliturgická, a tam už je to někdy problém. S jedním naším vysokým politikem, když jsem se na toto téma zrovna bavil, tak on mi řekl: No a může být nějaká hudba neduchovní? Prostě musí mít ducha. Ale aby se mohla nazvat duchovní, měla by většinou být aspoň inspirovaná nějakou biblickou událostí, nebo vázat se k nějakým svatým. Duchovní hudba má určitě hodně tvarů a záleží... Když to chce někdo pochopit špatně, tak pak samozřejmě nevysvětlíme, že toto např. je také duchovní hudba."

V současném sekularizovaném světě se možná hranice duchovní hudby rozostřují. Kteří současní autoři reprezentují tento pojem?

"Ta hudba stoprocentně duchovní, to jsou třeba skladatelé Petr Eben, nedávno zesnulý Jan Hanuš, Klusák, Pololáník na Moravě, abych taky se přidal k té moravské straně... Ivan Kurc, Milan Slavický z té mladší generace... a třeba i Krček, který má své pojetí duchovní hudby, protože on píše i mše, ale spíš tak jenom inspirované mší, to znamená že ten text není kompletní atd. Čili myslím si, že zájem o duchovní hudbu je pořád."

Na co vy se z letošního programu nejvíc těšíte?

"Já abych se přiznal, se nejvíc těším na toho nového Jakuba Jana Rybu, protože měl bych ho sice znát, ale tuhle jeho skladbu Stabat mater jsem ještě nikdy neslyšel,"

uvedl Jaroslav Eliáš. Svatováclavské slavnosti nesou přídomek mezinárodní. Čím letošní program přesahuje české hranice? Vysvětlil dramaturg Jan Petráček.

"Tak jednak je to ve výběru repertoáru, ale především ve výběru zahraničních účinkujících umělců. Letos to bude německá Camerata Vocale Freiburg, která vystoupí pod vedením dirigenta Winfrieda Tolla s programem, jehož jádro tvoří díla německých romantiků. Další podstatnou částí je pravoslavná hudba, kde vystoupí vynikající ukrajinský soubor Oreia pod vedením Aleksandra Vacka. A neměl bych zapomenout na francouzský soubor Discantus, je to ženský soubor, jehož umělecká vedoucí Brigitte Lesne přijela do Čech a hledala v archivech a knihovnách podklady pro program tohoto koncertu."

Středověkou sakrální hudbu objevenou v českých archivech provede soubor Discantus v sídle českých benediktinek v bazilice sv. Jiří na Pražském Hradě.