Svět nedokázal zasáhnout proti terorismu, prohlásil Zeman v OSN

Miloš Zeman při všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN, foto: ČTK

Boj proti mezinárodnímu terorismu a následky mocné migrační vlny z Asie a Afriky. To byla hlavní témata projevu českého prezidenta Miloše Zemana ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN.

Miloš Zeman při všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN,  foto: ČTK
"Posíláme kondolence, vyjadřujeme svou solidaritu s oběťmi teroristických činů, organizujeme protesty a demonstrace. Ale bohužel se stále zdráháme bojovat s teroristickou anticivilizací plnou silou,"řekl Zeman.

Místo 38 protiteroristických organizací by stačila jedna silná

Varoval před nebezpečím vysokého počtu uprchlíků. Světovou organizaci kritizoval za to, že "ani po sedmdesáti letech nedokáže pojem terorismus definovat". Prohlásil, že OSN zastřešuje 38 protiteroristických organizací nebo institucí.

"Dobrý bože! Třicet osm. Myslím si, že čím víc je takových institucí, tím více vzkvétá teroristické hnutí na světě. My přitom potřebujeme jeden úřad, který ale bude silný, a bude bojovat proti terorismu."

Foto: Alexas_Fotos / Pixabay CC0
Zeman ve zpravodajství České televize nicméně přivítal, že v OSN působí nový Protiteroristický úřad.

Migrace představuje odliv mozků

Za druhou stranu mince označil prezident migraci, která je podle něj spojena s terorismem, protože džihádisté jsou ukryti uvnitř migračních vln. Masivní migrace z Afriky a Asie zároveň představuje odliv mozků, oslabení potenciálu těchto zemí. Zapotřebí je podle prezidenta stabilizace obyvatelstva těchto států cestou budování škol a vodních a energetických zdrojů.

Český prezident v rozpravě promluvil jako devátý. Zatímco před rokem přišla na Zemana řada až večer, a on tak mluvil před téměř prázdným sálem, nyní měl možnost státníky oslovit ještě v části, na kterou je upřena největší pozornost.

Závěr návštěvy patří krajanům

Petr Gazdík,  foto: Filip Jandourek,  archiv ČRo
Zástupci českých politických stran reagovali na obsah projevu českého prezidenta Miloše Zemana poměrně pozitivně. Předseda hnutí STAN Petr Gazdík označil spojování terorismu jen s migrační vlnou za zjednodušující. "Ale terorismus roste z frustrace - a příchozí do Evropy mají často zkreslené představy o životě tady. Souhlasím, že pomáhat má Evropa spíše v problematických oblastech než bezbřeze rozevřít náruč,"řekl Gazdík ČTK.

Bývalý šéf diplomacie Jan Kavan (ČSSD) v České televizi ocenil, že Zeman terorismus definoval jasně jako činnost islamistických radikálů a nezobecňoval boj proti terorismu jako boj proti islámu jako takovému.

Na závěr své návštěvy má Miloš Zeman na programu setkání s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem a s krajany v České národní budově. Prezident by se měl setkat nejen s představiteli krajanských spolků, ale i s rodinnými příslušníky zaměstnanců českého generálního konzulátu nebo stálé mise při OSN.