Světového setkání krajanů se zúčastnila i dcera slavného herce Alena Kohoutová

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích

Řadou přednášek a diskusí pokračuje Světový kongres Československé společnosti pro vědy a umění. Jedním z témat bylo i divadlo. Zájem byl obrovský, lidé se do posluchárny Jihočeské univerzity téměř nevešli. Hovořilo se o divadle českém i americkém a mezi hosty byla i dcera legendy českého herectví Járy Kohouta, paní Alena Kouhoutová - Kanka. Do Americky přišla v roce 1948, a jak uvedla v rozhovoru se Zdeňkou Kuchyňovou, její otec byl jedním ze zakladatelů Světového kongresu.

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
"Asi v roce 1960 doktor Steinbach, táta a Peroutka v New Yorku řekli, že to založí. Požádali také, aby se členy stali Kubelík, Firkušný, a herci, kteří byli na západě a odmítli se vrátit do Čech kvůli komunistům. A po sametové revoluci se pak udělal kongres i tady."

Vy jste dcera známého herce, určitě jste za tu dobu, co jste byla v Americe, poznala řadu herců, na koho z nich ráda vzpomínáte?

"My jsme se hodně kamarádili s Jiřím Voskovcem a jeho manželkou Kristínou. Ti k nám chodili třeba na Vánoce, protože Voskovec měl rád štrůdl a kapra. Moje matka to dělala, ale jeho manželka Kristýna to neuměla, tak byli na Vánoce u nás. Potom jsme se měli rádi s Jarmilou Novotnou."

Vy sama jste se přiblížila divadlu?

"Když jsme utekli, tak jsem byla otcova partnerka. Můj otec dostal zaměstnání u francouzského radia a vysílal asi půl hodinku do Prahy dvakrát týdně. Já mu začala dělat partnerku, protože nikoho neměl. Potom jsme byli angažovaní do radia Svobodná Evropa. Když jsem se vdala, tak už to nešlo. Táta pak jezdil sám, obveseloval Čechy a Slováky po celém světě. Byl v Austrálii v Melbourne a v Sydney, na západním a východním pobřeží Ameriky, na Havaji, a v celé Evropě - takhle jezdil."

Vy jste se také zmínila, že znáte nejstarší českou herečku, která to je?

"Ano, je to paní Pachlová, která se jmenovala Jarmila Lhotová a hrála například s E.F. Burianem a potom přešla do Vinohradského divadla. Ale když se vdala za pana Pachla, jemu patřily čokoládovny RUPA - Rudolf Pachl, tak nechtěl, aby hrála. Teď je jí 104. Já jsem jí poslala článek "Nejstarší česká herečka Zita Kabátová" a ona z legrace řekla: cože? Já jsem přece nejstarší česká herečka."

Říkala jste, že máte děti. Nedalo se některé z nich na hereckou dráhu?

"Nedalo, ale umí česky a jsem na to pyšná. I když třeba moje dcera, která je nejmladší, tak najednou řekne: mámo, co si to strkáš do huby? Protože neví jaký je rozdíl například mezi pusou, ústy a rty, ale mluví všechni tři česky perfektně. Na to jsem pyšná."