Svižné a groteskní Hezké chvilky bez záruky

Věra Chytilová a Kateřina Irmanovová(vzadu) při premiéře filmu Hezké chvilky bez záruky, foto: ČTK

Hlavní hrdinkou nového filmu Věry Chytilové Hezké chvilky bez záruky je psycholožka Hana, kterou postupně pohlcují osobní problémy jejích klientů. Svérázná diagnóza současné společnosti sice vstoupí do kin po prázdninách, film je ale už hotov a my teď naznačíme, co diváka čeká, jakým záměrem se Věra Chytilová a Kateřina Irmanovová, autorky scénáře nechaly vést.

Věra Chytilová a Kateřina Irmanovová (vzadu) při premiéře filmu Hezké chvilky bez záruky,  foto: ČTK
Film Věry Chytilové není psychologizující sondou do duše současníka, jak by se snad z námětu mohlo zdát. Je to daleko spíš groteskní svižná koláž lehce načrtávaných situací, často vyhroceně dramatických až tragických, kde smysl vystupuje z mnohosti dílčích příběhů. Osudy postav se protínají (s jistou autorskou licencí) v ordinaci psycholožky Hany. Věra Chytilová na scénáři spolupracovala s psycholožkou Kateřinou Irmanovovou:

"My jsme se s paní Chytilovou daly dohromady asi před čtyřmi lety, nejdřív jsme uvažovaly o dokumentu: já jako odborná poradkyně v oboru psychologie, protože jsem psycholožka, a potom jsme se rozhodly, že ne, tak jsme to popřely, potom jsme napsaly jiný scénář, ten jsme taky nakonec hodily do koše a tohle je třetí pokus. Centrem filmu je život psychoterapeutky, která se setkává s lidmi, kteří ji žádají o pomoc. Je to o tom, že nikdo není tak silný, aby když je zle, stál vždycky jak to dubisko. Ona začne dělat profesionální chyby a vlastně ji to semele."

Režisérka Chytilová vysvětluje, co ve spolupráci s Irmanovovou hledala:

"Velké množství těch dramatických střetů, hledala jsem takovou kumulaci. A to jsem pochopila, že je jedině u ní, že se to střetává u psycholožky. Šlo o to, aby ty jednotlivé střety, aby byly každý jiný. Mě šlo o pestrost, o pestrý záběr. Abychom si uvědomili, v čem žijeme."

Psychoterapie je u nás po roce 1989 na vzestupu. Je to proto, že se lidem žije hůř? Ptám se Věry Chytilové:

"Já nevím, jestli život byl předtím jednodušší, nebo teďka je složitý. Ale fakt je, že třeba se lidé ocitají ve větším chaosu. Že si nevědí rady. Byla určitá doba, kdy byly věci nalinkované, a teď jsou svobodnější a čím je člověk svobodnější, tím má větší problém sám vést svůj život. Nemůže se spolehnout na nikoho, může se spolehnout jenom sám na sebe. I když je tam ústřední postava psycholožka. Může vás někdo vyslechnout, ale stejně vám není pomoci. Jenom ve vás samotných to je. Ona vás musí přivést k sobě."

Film Hezké chvilky bez záruky je tragikomedie. Předochozí celovečerní hraný snímek Vyhnání z ráje natočila Věra Chytilová před 5 lety, mezitím se věnovala dokumentárním filmům.