Systém sociálních dávek se zjednoduší, jejich kontrola bude ale přísnější

Jaromír Drábek, foto: ČTK

Jenom tři sociální dávky místo dosavadních osmnácti. Žádat se o ně bude na jediném místě - na úřadu práce. Stát také zavede přísnější kontrolu nad zneužíváním sociálních podpor. To jsou hlavní body reformy sociálních dávek, kterou ve středu představil ministr práce Jaromír Drábek. Podrobnosti teď od Mileny Štráfeldové:

Jaromír Drábek,  foto: ČTK
Přídavky na dítě a rodičovský příspěvek, sociální příplatky, příspěvky na bydlení, dávky pěstounské péče, porodné i pohřebné, dávky sociální péče pro osoby se zdravotním postižením i dávky v hmotné nouzi - celá tato složitá a nepřehledná struktura sociálních dávek by se měla od příštího roku výrazně zjednodušit. Například místo dosavadních osmi dávek pro handicapované občany se budou vyplácet jen dvě. Počítá s tím návrh ministerstva práce a sociálních věcí. Podle ministra Jaromíra Drábka ke správě i výplatě sociálních dávek bude nadále stačit jediné místo:

"To znamená přejít od toho dnešního systému, kdy dávky sociální sítě jsou vypláceny na obecních úřadech dvou typů a zároveň ještě na úřadech práce, na systém, kdy dávky budou vypláceny na základě jedné agregované žádosti, to znamená s jedním dokládáním všech různých potvrzení a příloh. Budou zpracovávány jedním pracovníkem a také z jednoho místa kontrolovány."

Podle ministra se tak výrazně sníží nezbytná administrativa a ušetří se pracovní síly. Úředníci se ovšem propouštět nebudou, ministerstvo chce naopak zpřísnit kontrolu sociálních dávek a zabránit jejich zneužívání:

"Všechny ty pracovníky, které ušetříme, a měly by to skutečně být stovky pracovníků, budeme převádět na kontrolní úseky jak úřadu práce, tak inspekce práce, tak abychom dali jasně najevo, že jak nelegální zaměstnávání, tak zneužívání sociálních dávek se u nás nevyplatí."

Za nelegální zaměstnávání bude firmám hrozit pokuta až 100 tisíc korun. Návrh počítá i se změnami v péči o děti.

"Chceme rozšířit to portfolio kromě standardních mateřských školek i o rodičovskou výpomoc, o poskytování péče o děti na nekomerčním základě a také o zavedení živnosti péče o dítě do tří let věku v denním režimu. Měl by tím být z velké míry vyřešen současný nedostatek míst v mateřských školách a posílena možnost uplatnění rodičů s malými dětmi na trhu práce."

Opozici se ale návrh ministra práce nelíbí. Podle bývalého šéfa resortu za ČSSD Zdeňka Škromacha povedou změny v organizaci sociálních dávek k tomu, že se zhorší jejich dostupnost:

"Převedení této agendy na stát, kdy pan ministr bude samozřejmě potřebovat další úředníky na úřadech práce, protože tu agendu nepřenesou se stávajícím stavem, natož aby ještě někoho ušetřili, bude znamenat další omezení dostupnosti sociálního zabezpečení pro ty nejpotřebnější."

Novinky by měly platit od příštího roku. Samotná výše dávek se ovšem měnit nebude.