Tábor přivítá světovou cyklokrosovou elitu

Kamil Ausbuher, foto: ČTK

Tábor bude už popáté hostitelem závodu Světového poháru v cyklokrosu. Podle předběžných přihlášek by se měla tuto sobotu sjet na jih Čech kompletní světová špička. Loňské senzační vítězství bude obhajovat náš reprezentant Kamil Ausbuher.

Kamil Ausbuher,  foto: ČTK
Přesně před rokem vypálil Kamil Ausbuher všem soupeřům rybník. Odjel brzy po startu a tak největší favorité nevěnovali tomuto úniku valnou pozornost. Když poté začali českého reprezentanta stíhat, bylo už pozdě. Ausbuher si svůj náskok zkušeně pohlídal až do cíle. Na jeho vítězství měli velký podíl i skvělí fanoušci, kterých se do Tábora tradičně sjíždí téměř deset tisíc. Proto byla otázka, jak se na ně těší téměř zbytečná.

"Domácí fanoušci jsou perfektní a občas umí člověka tak vyhecovat, že dokáže i vyhrát. - Vám se to loni povedlo, máte už letos připravenou taktiku a s jakými ambicemi vstupujete do závodu? - Loni to vyšlo, letos už to bude těžší, protože si budou dávat větší pozor. Taktiku už nějakou mám, ale záleží na průběhu závodu, podle něj se to vždy musí upravit. Jelikož s Petrem Dlaskem i Zdeňkem Mlynářem se dá normálně vyjít, tak určitě něco na těch osm Belgičanů a pár Holanďanů budeme muset něco vymyslet."

Český cyklokrosař zmínil spolubojovníka Petra Dlaska, který získal na MS v Táboře před čtyřmi lety stříbrnou medaili a excelentní vstup měl i do letošní sezóny, když v úvodním podniku SP v belgickém Kalmhoutu dojel třetí. Jediným českým borcem v historii, který dokázal triumfovat ve SP na domácí půdě však zůstává Ausbuher. Pochopitelně řadí tento výsledek k největším úspěchům kariéry.

"Je to jeden z největších úspěchů spolu s titulem mistra světa mezi juniory. Odráží se to i v počtu pozvánek na závody. - Čím myslíte je způsobeno, že ČR má tolik šampionů v kategoriích juniorů a nadějí, ale mezi seniory to dotáhl na zlato pouze Radomír Šimůnek? - Když člověk vyjede na závody do světa, je mu to všechno jasný. My jsme ještě schopni vytvořit srovnatelné podmínky mezi mladými, ale v seniorech už po finanční stránce nejsme schopni světové špičce konkurovat. - Je pro vás více SP nebo MS? - SP má svou prestiž, ale MS je určitě nad ním. To je vrchol sezóny. - Jaký je váš největší sportovní sen? - Medaile z MS. To je to poslední co mi ve sbírce chybí. Snad to ještě do konce kariéry stihnu. - A mimosportovní sen? - Ten už jsem si splnil, neboť se mi narodil syn. Teď ještě postavit barák a bude to dobré. - Dá se syn na cyklokros? - Hyperaktivní je, ale jestli bude cyklokrosařem, to záleží na něm."

Žádná vrcholná světová sportovní akce se už dnes neobejde bez notné finanční podpory ze strany sponzorů. Ví to i ředitel táborského závodu Čestmír Kalaš, který odtajnil rozpočet letošního SP.

"Dva miliony čtyři sta tisíc, záleží na kurzu a na tom co se nám podaří sponzorsky sehnat. Jsme rádi, když to každý rok dáme dohromady, protože sehnat peníze v ČR na sport není zrovna lehká záležitost. Kdybychom měli peněz více, dal by se pořádat i SP nadějí, juniorů a žen. UCI by byla jenom ráda. Jenomže tady je to s penězi složité, takže jsme rádi, když jsme ve výsledku v nule."

V roce 2001 uspořádal Tábor dokonce světový šampionát. Přes jeho nesporný úspěch se bohužel v dohledné době žádná repríza nechystá.

"UCI zvýšila povinné poplatky na takovou míru, že si na to tady nikdo netroufá. Minule nás to stálo kolem devíti milionů a to jsme se modlili, aby to vyšlo. Naštěstí se nám díky medializaci začali na poslední chvíli hlásit sponzoři, takže jsme v posledních čtrnácti dnech pomalu nestíhali vyrábět reklamní panely, ale byli jsme rádi, že se to zaplatilo. Za současných podmínek do toho nemůžeme jít, i když jsme chtěli kandidovat na rok 2009, ale žijeme v Čechách."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio