Televizní reportáž otřásla vládní koalicí

Jan Morava, foto: ČTK

Lavinu problémů spustil v ODS a celé vládní koalici nejmladší poslanec občanských demokratů Jan Morava, když se jal shánět kompromitující materiály na politické kolegy a partnery. Morava sice v pondělí oznámil svou rezignaci, případ si však už žije svým vlastním životem.

Pro pořádek je třeba říci, že aféru vyprovokovali novináři z televize Nova, podle nich ve snaze odhalit zákulisí české politiky. Po dohodě s poslancem a vůdcem skupiny rebelů v ODS Vlastimilem Tlustým novináři pořídili jeho fotografie se stejně spoře oděnou slečnou ve vířivce. Vydávaje se za detektivní agenturu pak začali nabízet zdánlivě kompromitující fotky lidem z politického prostředí. Zájem projevil nejmladší a podle docházky nejpilnější poslanec ODS, devětadvacetiletý Středočech Jan Morava. Zatoužil i po dalších kompromateriálech a také se chtěl se nechat vyfotografovat s dcerou poslankyně zelených Olgy Zubové. Neposlušná ovečka z koaličního tábora byla prý dána Moravovi jako úkol a měla by vědět, že na její dceru má kontakt a snad i jakousi kontrolu, řekl mladý poslanec. Jako snahu o vydírání to vyhodnotili nejen novináři, ale také premiér Mirek Topolánek. Vedení ODS záhy vyzvalo Moravu i Tlustého k odchodu ze sněmovny.

Jan Morava, foto: ČTK
Jan Morava popřel špatné úmysly, to prý on chtěl cosi odhalit a hrál hru s těmi, co nabízejí kompromitující fotky. Nicméně v pondělí slíbil uvolnit poslanecké křeslo: "Navzdory tomu, že vše jsem dělal s dobrým úmyslem, vzdávám se poslaneckého mandátu. Podlehl jsem provokaci, kterou bez jakékoliv pochybnosti připravil kolega Vlastimil Tlustý a je na něm, jak se on vyrovná se svým svědomím."

Tlustý rezignovat nehodlá. Z reportáže Novy však ale také vyplynulo, že za krátkého působení ve funkci ministra financí zařizoval nakonec nerealizovanou desetimiliónovou dotaci pro fotbalistu Milana Baroše, který předloni propůjčil svou tvář předvolební kampani ODS. Dnes Tlustý samozřejmě popírá souvislost s kampaní a hovoří o férovém posuzování Barošova projektu mládežnické fotbalové akademie.

Šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř zase podle reportáže měl vědět o aktivitě poslance Moravy a SMSkou ho žádat o prověření, zda jsou kompromateriály nabízeny jen vcelku, nebo i jednotlivě. To však popírá: "Já takovouhle zprávu jsem rozhodně nenapsal. Já jsem považoval tu věc spíše za žert a v nějakém žertovném duchu jsem reagoval. Já jsem ty SMS zprávy ve svém archivu našel a dám je k dispozici. Bylo tam něco takového typu, že já raději bez V.T. se smajlíkem a ano, bylo tam, aby si vzal pan kolega Morava kontakt, aby měl informaci o tom, kdo mu tu věc nabízí, aby on věděl, o co jde, a pak je to také běžná fráze na ukončení rozhovoru."

Spojenci Vlastimila Tlustého, rebelští poslanci ODS Juraj Raninec a Jan Schwippel však už zvažují odchod z poslaneckého klubu strany, pokud Petr Tluchoř zůstane v jeho čele. "Já pokládám postup pana Tluchoře za velké selhání, protože o té věci věděl a nezabránil jí,"říká Schwippel. Jeho kolega Raninec, člen stále komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby, se chce navíc zaměřit na tvrzení Jana Moravy, který v reportáži řekl, že právě tajné služby běžně obchodují s takovými věcmi. "Pokud by se to potvrdilo, tak by to bylo velkým bezpečnostním rizikem pro Českou republiku a proto očekávám, že jak premiér tak vláda se s tím vyrovná."

Mirek Topolánek a Olga Zubová, foto: ČTK
Vládu chce k sebezpytování celkem pochopitelně přinutit opozice. Lídr sociálních demokratů Jiří Paroubek sdělil: "Politické grémium navrhne poslaneckému klubu sociální demokracie, aby vyvolal ihned po skončení voleb do krajských zastupitelstev a doplňovacích voleb do Senátu hlasování o nedůvěře této vládě."

Přestože se premiér od celé věci nejen distancoval, ale jako host sjezdu zelených dokonce osobně omluvil poslankyni Olze Zubové, část strany volá po vyšetření věci a zjištění, zda je pro ně ODS ještě důvěryhodným koaličním partnerem. Tomu rozumí i šéf zelených Martin Bursík: "Kdyby se ukázalo, že ODS – ale ona to popírá – o tom věděla, tak v ten moment jako nepochybně to hlasování o důvěře vládě je naprosto namístě."

Lidovec Jan Kasal se sice nebojí o vládu, protože s případem není nijak spojován ani jeden z ministrů, přesto dodává: "Nicméně, a teď si troufnu tvrdit něco, co možná nebude shledáno úplně loajální vůči koalici, domnívám si, že kdyby nebylo české předsednictví na spadnutí, tak by zřejmě opozice hnala tu současnou situaci do předčasných voleb."