V ODS i v koalici stále panuje nejasno

Vlastimil Tlustý, foto: www.tlusty.cz

Objasnit kauzu Morava – takový požadavek v pondělí zazněl jak uvnitř ODS, jejíž poslanci se podle televizní reportáže zapletli do fingovaného obchodu s kompromitujícími materiály, tak mezi lídry koaličních stran.

Vlastimil Tlustý,  foto: www.tlusty.cz
Už jistě víte, že poslanec ODS Vlastimil Tlustý před časem kývl na nabídku televize Nova, že se nechá vyfotit v jakoby kompromitující situaci s cizí slečnou, a že jeho stranický i sněmovní kolega Jan Morava poté projevil zájem o tyto fotografie a ještě si objednal další, díky kterým chtěl mít vliv na jednu poslankyni zelených. Skandál stále otřásá stranou občanských demokratů i celou koalicí. Podle vedení ODS kauza natolik poškodila stranu, že by její aktéři měli opustit stranu i sněmovnu. Vlastimil Tlustý však rezignovat nehodlá a rakovnická místní organizace jej odmítla vyloučit z ODS, jen ho zavázala prosazovat ve sněmovně volební program ODS a v případě hlasování o důvěře podpořit Topolánkovu vládu.

Tlustý si však vede svůj boj a sdělil, že chce podat žalobu na premiéra a některá média kvůli údajným pomluvám. Podnětem jsou médii přetřásané informace o spojení Tlustého se zavražděným kontroverzním podnikatelem Františkem Mrázkem.

Předseda ODS Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Nejde však zdaleka o jediný problém ODS. Její poslanec Juraj Raninec opustil poslanecký klub na protest proti aféře Morava, o které podle něj musel vědět i šéf poslanců. Zatím však Raninec slíbil, že podpoří vládu při důležitých hlasováních ve sněmovně: "Určitě nemám zájem, aby země byla uvržena do nějaké nestability, i před naším předsednictvím v Evropské unii. To znamená, za současné situace nepředpokládám, že bych vyslovoval vládě nedůvěru. Ale také nemůžu předjímat, co se ještě za ten měsíc a půl nebo za jak dlouhou dobu stane. V každém případě podporuji třeba umístění radarové základny na českém území."

Předseda sociálnědemokratických poslanců Michal Hašek za těchto okolností nevylučuje, že se opozice pokusí situace využít alespoň v některých případech: "Já jsem přesvědčen, že oni budou hlasovat v souladu s programem, za který byli zvoleni. Nicméně pokud se stanou skutečně nezařazenými poslanci, určitě se o jejich hlasy v případě jednotlivých zákonů budou ucházet všechny parlamentní subjekty a tam bych nevylučoval, že samozřejmě i my pro předlohy, které podle našeho názoru budou prospěšné pro občany České republiky, tak budeme hledat podporu u všech poslanců v Poslanecké sněmovně, včetně všech poslanců nezařazených."

Ani ne tak křehká, jako spíše nejasná je tak v současnosti vládní většina v poslanecké sněmovně, kde se koalice nemůže spolehnout ani na všechny poslance Strany zelených. Utužit koalici měla pondělní dohoda lídrů tří stran, že okolnosti vzniku kauzy poslance Moravy prověří koaliční komise.

"Jde jenom to, aby se některé věci možná mezi některými aktéry vysvětlily,"řekl v pondělí večer šéf lidovců Jiří Čunek. Den poté však sdělil, že nikdo z KDU-ČSL nechce v takové komisi zasedat.