Tenisový ECM Prague open přilákal Mustera i Zvonarevovou

Foto: ČTK

Tenisový turnaj ECM prague open se chlubí nejkvalitnějším obsazením v historii. V tomto týdnu se na pražské Štvanici představí dvě hráčky elitní světové dvacítky. Jedním z vrcholů tohoto klání poté bude exhibiční vystoupení bývalé světové jedničky a šampiona z Roland Garros Rakušana Thomase Mustera.

Foto: ČTK
Startovní pole ženského turnaje dělá ředitely Prague open Vladislavu Šavrdovi velkou radost.

"Jsem velmi spokojený, protože máme nejsilnější obsazení v historii. Dvě hráčky světové dvacítky, kdy Zvonarevová patří výkonostně do první pětky a předloňskou vítězku Shahar Peerovou. Dále máme další dvě hráčky do třicítky a poslední hráčky se pohybují kolem 80. místa, což je mimořádně kvalitní startovní pole."

Ruska Věra Zvonarevová má opravdu excelentní formu, což dosvědčují její tři letošní finálové účasti, ve kterých pokaždé podlehla hráčkám absolutní světové extratřídy - dvakrát krajance Marii Šarapovové a jednou Sereně Williamsové. Nabité startovní pole štvanického klání mělo ovšem i jeden nepříjemný vedlejší efekt, neboť se do hlavní soutěže nedostalo dostatečné množství našich tenistek. Po odřeknutí australského překvapení prvního grandslamu sezóny Casey Dellacquaové se však i v tomto ohledu, jak následně vysvětluje turnajový ředitel, situace rapidně zlepšila.

Věra Zvonarevová, foto: ČTK
"Původní přihlášky byly dost smutné, protože podle žebříčkového postavení se do soutěže dostala jen Klára Zakopalová. Po odřeknutí Australanky se však vešla i Iveta Benešová, která má teď formu jako hrom. Na třech turnajích po sobě byla ve finále. Petra Kvitová je první out, ale pokud se někdo ještě odhlásí, tak bude pro nás starrtovní pole ještě potěšitelnější."

Naopak o něco slabší konkurence se sejde v souběžně hraném turnaji mužů. Organizátoři však na tom nenesou hlavní díl viny.

"Náš challenger musel být ponížen o 25 tisíc dolarů, bylo to nařízení ATP. Přineslo to mírné oslabení, nicméně prvním nasazeným je známý německý daviscupový reprezentant Florian Mayer. Z našich bude hrát celá plejáda borců, s výjimkou prvních tří. Startovat bude Bohdan Ulihrach, Jan Hernych, Lukáš Dlouhý i Jiří Vaněk, což je záruka, že diváci uvidí i v mužském provedení vynikající turnaj."

Dalšími českými nadějemi v soutěži budou hráči startující na divokou kartu - obhájce titulu Dušan Lojda, dále jeho jmenovec Karol, mladý reprezentant v Galeově poháru Jiří Košler a také teprve patnáctileté juniorské halové mistryně Evropy, sestry Karolína a Kristýna Plíškovy. Tradičním sobotním bonbónkem poté bude exhibiční souboj Rakušana Thomase Mustera s naším Ctislavem Dosedělem.

"Naší filozofií je, aby se zde každý rok konala exhibice bývalých světových hvězd. Letos byli v hledáčku McEnroe, Becker i další, které uvidíme v příštích letech. Nakonec jsme se rozhodli pro atraktivní duel Thomase Mustera se Slávou Dosedělem Oba se stále udžují ve formě, takže myslím, že diváci uvidí skvělý tenis."

Letošní turnaj vydělal na změně termínu. Díky tomu nekoliduje s milionovým podnikem v Berlíně. Z hlediska termínových změn však Prague open zdaleka neřekl poslední slovo. Hned v následující sezóně se minimálně na pět let přesunuje do období letních prázdnin s čímž bude spojeno i povýšení jeho kategorie a tedy reálná naděje na ještě lepší hráčské obsazení.

"Od roku 2009 vzniká nový turnajový kalendář. Budeme v červencovém termínu, zvýšíme dotaci na 225 tisíc plus 90 tisíc entry feed. To je potěšitelné, navís nekolidujeme s žádným velkým turnajem, proti nám jde pouze podnik v Istanbulu, takže to slibuje ještě lepší startovní pole. Povýšit bychom chtěli i mužský turnaj na maximální možnou hranici challangeru, což je 150 tisíc plus hospitality."

S druhým červencovým týdnem je však na druhé straně spojeno i určité riziko, neboť právě do toho termínu hodlá Mezinárodní tenisová federace přesunout čtvrtfinále Davisova poháru. Pokud by čeští reprezentanti hráli doma, mohlo by dojít ke kolizi. Tady už by záleželo na dohodě turnajových organizátorů s představiteli Českého tenisového svazu, ovšem to všechno ukáže až budoucnost.

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio