Topolánek je šéfem ODS

Mirek Topolánek s Václavem Klausem, Foto: ČTK

Nejsilnější pravicová strana v České republice Občanská demokratická strana si během víkendu zvolila nového šéfa. Stal se jím senátor Mirek Topolánek. Bývalý předseda občanských demokratů Václav Klaus obsadil nově zřízenou funkci čestného předsedy.

Mirek Topolánek s Václavem Klausem,  Foto: ČTK
Téměř po 12 letech své existence mají občanští demokraté nového předsedu. Václava Klause překvapivě vystřídal místopředseda Senátu Mirek Topolánek. Topolánek přitom nepatřil k výrazným favoritům souboje o předsednické křeslo - větší šance se dávali místopředsedům strany Petru Nečasovi či Janu Zahradilovi. Ve druhém kole porazil místopředsedu strany Petra Nečase, považovaného za favorita. Topolánka volilo 179 delegátů, Nečase 168.

Šestačtyřicetiletý Topolánek se před volbou nemohl opřít o přímou podporu odcházejícího předsedy Klause, a v tisku se dokonce spekulovalo, že jej Klaus jako svého nástupce nechce. Topolánek na obdobné spekulace reagoval výrokem, v němž Klausovi vzkázal, že ztratil smysl pro realitu. Prohlásil:

Mirek Topolánek,  Foto: ČTK
"Domnívám, že se Václav Klaus hluboce mýlí v tom - a to je otázka jeho našeptávačů a okolí - že jsem vůdce krajské rebelie." Po zvolení Topolánka vzkázal bývalý předseda Václav Klaus na jeho adresu tato slova: "Problém nevidím v Mirkovi Topolánkovi. Jistý problém je v tom, že někteří ho vystrkali do této funkce s očekáváními, která nejsou očekáváními Mirka Topolánka, ale těch některých jiných lidí." Ideologii ODS, kterou dříve Topolánek s nadsázkou označil za "klausismus", se podle něj měnit nemusí. Programově se chce Topolánek s novým vedením snažit klást důraz na tradiční konzervativní témata.

"Jako je rodina, vzdělání a sociální otázky, které jsme si nechali ukrást. ODS by měla být vlídnější. Měli bychom umět náš program lépe nabídnout, lépe přeložit do lidštiny, jak já říkám. Měli bychom oslovit větší voličskou základnu, aniž bychom se museli programově rozkračovat."

Jan Zahradil,  první místopředseda ODS Foto: ČTK
Topolánek se výrazněji střetl s bývalým vedením ODS v přímé volbě prezidenta. V souvislosti s přípravou návrhu novely, která měla umožnit volbu prezidenta v lidovém hlasování, Topolánek řekl: "Připadá mi to, jako bychom se chtěli chovat jako naši političtí protivníci, jako politická prasata." Občanští demokraté totiž účelově prosazují přímou volbu hlavy státu teprve od října, kdy svoji kandidaturu oznámil Klaus. Ještě letos v březnu přitom Klaus přímou volbu odmítl. S čím je však zcela zajedno s bývalým vedením strany je postoj k vládnoucím sociálním demokratům. Odmítá zásadně do parlamentních voleb jakoukoli možnost úzké spolupráce se sociálními demokraty.

"Mé první kroky v tom příštím roce, pokud se mi to povede zorganizovat povedou k představitelům politických relevantních sil. Nejdříve k těm nesocialistickým, pak budu jednat s těmi dalšími. Minimálně proto, abych se představil a navázal komunikační kontakt."

Miroslava Němcová,  místopředsedkyně ODS Foto: ČTK
Do politiky vstoupil Topolánek po roce 1989. Zkušenosti sbíral nejprve na komunální úrovni, v letech 1990 až 1994 byl zastupitelem v Ostravě-Porubě. Do Senátu byl zvolen v roce 1996 na dva roky jako nejmladší senátor. Mandát v horní parlamentní komoře si v listopadu 1998 prodloužil o dalších šest let, v prosinci téhož roku se stal předsedou senátorů ODS. Pracoval například ve výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu. Od prosince 1998 je členem organizačního výboru Senátu. Do letošního podzimu byl předsedou senátorského klubu ODS a začátkem prosince se stal místopředsedou horní parlamentní komory.

Do čela ODS si delegáti kongresu ve Františkových Lázních zvolili i čtyři místopředsedy strany. Prvním místopředsedou se stal Jan Zahradil. Dalšími Petr Nečas, Miroslava Němcová a Petr Bendl.