Topolánek s Paroubkem se v úterý nedohodli ani na tom, kde a jak jednat

Mirek Topolánek, foto: ČTK

K uzavření dohody o menšinové vládě Mirka Topolánka zbývá dořešit ještě několik dílčích otázek, ale politikům z ODS a ČSSD se v úterý vůbec nepodařilo setkat. Když už se politici shodli na tom, kde jednat, řešilo se, kdo vlastně má za jednací stůl zasednout. Podrobnosti se dozvíte od Martiny Lustigové, která si o aktuální politické situaci povídala s politologem Petrem Justem.

Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Šéfové občanských a sociálních demokratů sice v úterý projevili vůli pokračovat v jednání o budoucí menšinové vládě ODS, ale nedokázali se shodnout ani na tom, kde a v jakém složení se sejdou. Šéf ODS Mirek Topolánek navrhl schůzku předsedů a prvních místopředsedů stran, předseda ČSSD Jiří Paroubek zase chtěl jednat pouze mezi čtyřma očima. Topolánek plánoval vést jednání v Hrzánském paláci, kde po svém jmenování premiérem úřaduje, Paroubek zase preferoval Kramářovu vilu. Jak tyto nepochopitelné průtahy v jednání hodnotí politologové? Slovo má Petr Just:

"Je jasné, že zejména Jiří Paroubek hraje o čas, protože prodlužování této situace, kdy může Mirka Topolánka ukazovat jako člověka neschopného sestavit koalici, jako neschopného vyjednat pro svou vládu dostatečnou podporu, mu může pomoci. A pravděpodobně sám dopředu přemýšlí o druhém pokusu na sestavení vlády, který by - alespoň podle předběžného příslibu prezidenta Klause - měl dostat on."

Částečně jste už odpověděl - komu mohou průtahy v jednání prospět a komu naopak uškodit?

Jiří Paroubek,  foto: ČTK

"Jak už jsem řekl, prospět mohou právě Jiřímu Paroubkovi a uškodit naopak Mirku Topolánkovi, protože je tím déle ukazován jako člověk, který má problémy, který nedokáže situaci vyřešit způsobem, který by vedl k sestavení vlády, která by se opírala o jednoznačnou podporu v parlamentu. Obecně tato situace může samozřejmě uškodit politice a politikům jako celku. Už tak je politika v očích veřejnosti vnímána poměrně negativně a politici jsou vnímáni jako lidé, kteří nedokáží reprezentovat zájmy občanů, tedy dělat to, kvůli čemu byli zvoleni."

ODS v úterý odmítla Paroubkův požadavek mluvit s Topolánkem mezi čtyřma očima s tím, že její šéf k tomu nemá mandát. Jak je to možné? Můžeme z toho vyvodit, že ODS svému předsedovi plně nedůvěřuje?

"Určité pochybnosti o tom, jaký je mandát Mirka Topolánka a jakou vůbec má Mirek Topolánek podporu uvnitř strany, se objevovaly již od jeho zvolení, už dávno v předvolebním období. Ukazovalo se, že pozice Mirka Topolánka ve straně není natolik pevná a jistá, jako byla třeba pozice jeho předchůdce Václava Klause, a že tam existují různé skupiny, zejména skupina blízká Václavu Klausovi, která smýšlí jiným způsobem než Mirek Topolánek. Takže samozřejmě toto může být jeden z důkazů nejednotnosti uvnitř ODS."

Jiří Paroubek,  foto: ČTK

Jiří Paroubek prohlásil, že chce mít na budoucí vládu určitý vliv - chce například hovořit s některými kandidáty na ministry, například s Ivanem Langerem a Alexandrem Vondrou. Je to legitimní požadavek?

"Připadá mi to jako poměrně nestandardní požadavek, protože zejména personální obsazení vlády je věcí designovaného premiéra. A pokud se třeba vrátíme do situace, se kterou bývá ta dnešní srovnávána, tedy do doby tzv. opoziční smlouvy, tak si nevybavuji, že by Václav Klaus jako šéf smluvní opozice říkal Miloši Zemanovi, koho má nebo nemá do své vlády vzít. Byť tam samozřejmě byla jména, která se mu nelíbila, se kterými nesouhlasil, ale ponechal Miloši Zemanovi jako premiérovi pravomoc vybrat si členy vlády a jmenovat je, protože za ně nesl zodpovědnost. Čili ze strany Jiřího Paroubka se mi toto zdá poměrně nestandardní. A pokud opoziční smlouva byla některými politology nazývána jako skrytá velká koalice, tak v tomto případě, pokud by Jiří Paroubek chtěl ovlivňovat jak program této vlády, což avizoval, tak její personální složení, aby tam třeba byli i lidé blízcí ČSSD, už se podle mě nejedná o skrytou koalici, ale o naprosto otevřenou velkou koalici."