Tři mrtví po střelbě v letecké firmě v Kunovicích

Foto: ČTK

Tři mrtví - taková je bilance střelby v kunovické letecké společnosti Aircraft Industries. Útočník Karel Musela na místě spáchal sebevraždu. Za tragédií zřejmě stojí msta.

Foto: ČTK
Tragická událost se odehrála ve čtvrtek před polednem. Na zasedání představenstva firmy vtrhl bratr zbrojaře Pavla Musely Karel. Zastřelil dva členy představenstva, které zřejmě vinil ze zranění svého bratra. Lehce zraněná byla i ředitelka firmy Ilona Plšková, která už je doma z nemocnice. Na místo byla přivolána zásahová jednotka. Situace byla velmi dramatická. Někteří zaměstnanci Aircraft Industries byli evakuováni a o situaci řekli:

"Přišel nějaký policista, abychom se nedívali z oken. Jsme totiž přímo v té budově naproti. - Bylo to strašné. - Já jsem velice daleko od této budovy a my na konci jsme o tom ani nevěděli. - My jsme viděli zakuklené chlapy, co byli u dveří."

Útočník se po střelbě zabarikádoval a dvě hodiny ke zraněným nikoho nepustil.

"Zásahovka přijela velmi rychle. Přestože nebyli vrtulníkem, tak tady byli při tomto provozu do několika desítek minut. V každém případě to bylo na profesionální úrovni, protože ti, co jsou po smrti, tomu se nedalo zabránit,"

Foto: ČTK
uvedl velitel policejního zásahu v Kunovicích Jaroslav Vaněk. Kontakt se střelcem Karlem Muselou, který dříve ve firmě pracoval, a musel odtud nedobrovolně odejít, nedokázal navázat ani vyjednavač. Musela poté, co zabil dva manažery, obrátil zbraň proti sobě, potvrdil České televizi náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák.

"Zásahová jednotka při tomto zásahu nepoužila zbraň, takže to se vší pravděpodobností vypadá, že tento člověk spáchal sebevraždu, ale samozřejmě i to je dalším předmětem šetření."

Abychom pochopili, o co šlo, musíme se vrátit o tři roky zpět. Tehdy byl bratr střelce Pavel Musela jedním z nejvlivnějších mužů v českém zbrojařství. Podle tisku stál například za sporným nákupem obrněných transportérů Pandur pro českou armádu a byl také úzce napojen na expremiéra Stanislava Grosse. Pavel Musela byl v minulosti členem i předsedou představenstva Aircraft Industries. V říjnu 2008 si vyrazil s přítelem Lubošem Novotným na lov a byl nalezen v lese s vážními zraněními. Jeho přítel byl obžalován z vraždy, ale pro nedostatek důkazů ho soud osvobodil. Novotný tvrdil, že Musela spadl z mysliveckého posedu. Podnikatel utrpěl otok mozku, zhmoždění mozku a levé plíce, měl zlomenou kyčel i osm žeber. Dnes je podle tisku mentálně i fyzicky postižený a nepamatuje si ani na svoji kariéru ve zbrojním průmyslu. Jeho bratr z toho zřejmě vinil dva manažery, které pak zastřelil. Policejní prezident Husák ale zatím nechce o motivu pachatele spekulovat.

Ilona Plšková,  generální ředitelku společnosti,  utrpěla při střelbě lehká zranění,  foto: ČTK
"Je to otázka prošetření celé věci. My v tuto chvíli jsme se soustředili na vyřešení situace na místě samém. Samozřejmě otázka, jaký byl motiv toho pachatele, co všechno zjistíme za okolnosti, to ukáže čas."

Na místě tragédie byl i státní zástupce Roman Kafka.

"Pravděpodobně bude vedeno trestní řízení pro zločin vraždy spáchané na více osobách a pro zločin braní rukojmích. Něco konkrétnějšího asi teď se nehodí říci i s ohledem na oběti a pozůstalé i s ohledem na to, že probíhá stále šetření a nadále se vyhodnocují případné další kroky podezřelého, o kterých nevíme."

O motivu spekuluje tisk. Podle něj Karel Musela už dříve uvedl, že se bratrův úraz nestal náhodou a že zbrojařský magnát měl být zavražděn. O život mu údajně usilovali jeho bývalí partneři ve společnosti Aircraft Industries a také v jiných firmách. Výrobce známých letounů L-410 zaměstnává téměř 800 lidí. Přesně 51 procent akcií drží ruský akcionář, těžařský holding UGMK, zbylých 49 procent vlastní česká obchodní společnost PAMCO INT.