U Myšáka vrcholí sezona lahodných chutí

U Myšáka, foto: ČTK

Tradice lahodných chutí v příjemném prostředí se vrací do Česka. A zejména v Praze ráda navazuje na doby první republiky. Toto úsilí před pár dny korunovalo znovuotevření slavné cukrárny Myšák.

Je libo hranatý věneček? Už pár let si ho můžete dát v Grand Café Orient v pražském domě U Černé Matky Boží. Unikátní kubistická kavárna navržená architektem Josefem Gočárem původně existovala jen asi deset let, nyní znovu okouzluje interiérem z doby kolem vzniku republiky i velkolepou nabídkou dortů. Zákusky bez průmyslových dochucovadel slibuje Café Imperial navazující na stejné období, jeho styl ovšem kombinuje art deco s pozdní secesí. Po rekonstrukci zde lze od loňského podzimu opět vzpomínat na koblihové bitvy z Jirotkova Saturnina.

Před rokem se mlsalům znovu otevřela i Erhartova cukrárna na Letné. Ta je zase funkcionalistická a z českých cukráren v tomto slohu se zachovala zřejmě jako jediná. Letos v říjnu představilo svou novou podobu legendární lahůdkářství Jan Paukert na Národní třídě, založené na sklonku monarchie. A vyvrcholením sezóny lahodných chutí chce nyní být cukrárna Myšák ve Vodičkově ulici.

U Myšáka,  foto: ČTK

"Budeme se snažit navázat na opravdu slavnou tradici a vytvořit tady něco, co v Praze zatím nebylo," tvrdí zástupce provozovatele cukrárny Peter Freiwald. A v čem má spočívat ona výjimečnost?

U Myšáka,  foto: ČTK
"Máme tady nejlepší suroviny, máme tady špičkové cukráře... Trend cukrařiny v republice je šidit jak suroviny u zákusků, tak u zmrzliny. Budete mít možnost ochutnat naši zmrzlinu. Byly tady vytvořena speciální receptura - smetanová zmrzlina. Nikdo v republice zatím nedělá smetanové zmrzliny. To jsou mléčné zmrzliny. My je děláme také, z italské suroviny. Ale záleží i na tom, v jakém poměru ty suroviny namícháte."

Přes příslib špičkové kvality stojí kopeček zmrzliny u Myšáka 25 korun, což v centru Prahy není cena nijak zvlášť přemrštěná, stejně jako u zákusků od 30 do 70 korun. "Budeme se snažit tady nabídnout zákusky s původní recepturou. Uvidíme, jak se k tomu současný zákazník postaví. Ta doba je trošku někde jinde, a ty nároky lidí jsou také někde jinde. Takže to všechno ukáže čas. My jim to nabídneme..."

A Petra Freiwalda doplňuje šéfcukrář Pavel Juraška: "Budou tady máslové rolády, budou tady těžké máslové dorty, budou tady lanýžové dorty s pražským krémem, ale chceme dělat i dorty odlehčené, to znamená šlehačkové a s hodně ovocem."

Autor rekonstrukce, architekt Jan Špaček přiblížil interiér jeho původní podobě ve stylu art deco, ale jako milovník sladkostí se také zúčastnil pátrání po cukrářském odkazu Františka Myšáka. Připomněl například i Myšákovu specialitu, "marcipánové růžičky a ty úžasné věci, s kterými vlastně pan Myšák prorazil i do světa a získával spoustu cen. Ještě v roce 1974 nebo 75 vyhrál nějakou velkou cenu v Paříži, v této cukrářské specializaci."

Zatím v rovině plánů jsou večery s živou hudbou jako další připomínkou doby, kdy v cukrárně sedávali Tomáš G. Masaryk, Ema Destinová nebo třeba Oldřich Nový.

Fotografie cukrárny U Myšáka historické a po rekonstrukci: